Bramka MySensors w systemie Domoticz

wpis w: Domoticz | 17

W dzisiejszym wpisie będę chciał Wam przybliżyć jak w systemie Domoticz dodać bramkę MySensors.

Generalnie wszystko jest opisane na oficjalnej stronie https://www.mysensors.org/. Jednak nie każdy musi znać język a jako, że mam już trochę doświadczenia z kilkoma projektami tego typu będę chciał Wam je przybliżyć.

W tym wpisie opiszę tylko jak podłączyć bramkę MySensors do Raspberry Pi i zaimplementować ją w systemie Domoticz.

W kolejnych dwóch wpisach opiszę jak zrobić np. zdalny czujnik otwarcia drzwi lodówki i zamrażarki a następnie zdalny 4 przyciskowy sterownik do różnych scen (coś jak Fibaro Button tylko za kilka zł – ale o tym później).

Do zbudowania bramki MySensors potrzebne będą:

 1. Arduino Nano (może być mini czy inne ale ja używam Nano i na tym przykładzie mogę się wypowiadać)
  Arduino Nano

   

 2. Moduł nRF24L01+ 2.4GHz wireless (do kupienia np. w sklepie ElectroPark we Wrocławiu)
 3. Kable do podłączenia (żeńsko – żeńskie lub żeńsko – męskie o ile posiadacie płytkę stykową)
 4. 4.7uF/50V – Kondensator elektrolityczny
  Kondensator 4,7 uF

   

Następnie podłączamy nasz moduł Nrf24l do Arduino Nano jak na poniższym schemacie:

Schemat podłączenia

 

Należy pamiętać by kondensator podłączyć dłuższą nóżką do zasilania 3v3 a krótszą do GND (a nie na odwrót).

Następnie gdy już mamy wszystko podłączone należy wejść na stronę: https://www.arduino.cc/en/Main/Donate i na dole strony nacisnąć „Just Download”

Należy kliknąć w ściągnięty plik i zainstalować oprogramowanie.

W tym momencie proszę podłączyć swoje Arduino Nano odpowiednik kablem USB do komputera i sprawdzić czy system wykrywa urządzenie. Powinno się ono dodać w Menadżerze Systemu (czasami jest z tym problem ale w sieci jest dużo poradników jak zainstalować sterowniki do Arduino…myślę, że każdy sobie poradzi).

Gdy już wszystko jest zainstalowane odpalmy Nasze środowisko Arduino i przechodzimy do zakładki Narzędzia –> Płytka i wybieramy Arduino Nano. Wybieramy Procesor Atmega 328 (o ile w taki wyposażony jest Wasz model) i Port USB, do którego podpięte jest Wasze Nano.

Kolejnym krokiem będzie wejście na stronę: https://www.mysensors.org/download i ściągnięcie najnowszych bibliotek MySensors poprzez kliknięcie na przycisk Download (Powinniście ściągnąć plik Mysensors-master.zip.

Przechodzimy do Naszego środowiska Arduino do zakładki Szkic –> Dołącz bibliotekę –> Dodaj bibliotekę ZIP i znajdujemy Nasz nowo ściągnięty plik zatwierdzając Enterem.

Następnie gdy mamy wszystko podpięte do komputera i ustawiony odpowiedni port przechodzimy do zakładki Plik –> Przykłady –> MySensors–>GatewaySerial

 

Bramka MySensors

 

Gdy otworzy Nam się nowe okno z Naszym kodem naciskamy strzałkę w lewym górnym roku. Jeżeli wszystko będzie ok w lewym dolnym rogu po zakończeniu wgrywania otrzymamy stosowny komunikat.
 

Bramka MySensors

 

W tym momencie powinniśmy mieć już wszystko przygotowane by podłączyć Naszą bramkę do Raspberry Pi z zainstalowanym systemem Domoticz.

Aby to zrobić podpinamy Naszą bramkę do portu USB w Raspberry.

Logujemy się do Domoticz przez WWW i przechodzimy do zakładki Konfiguracja–>Sprzęt i wybieramy z rozwijanej listy na dole MySensors Gateway USB i ustawiamy pozostałe opcje tak jak na zdjęciu poniżej.

 

Bramka MySensors

 

Jeżeli wszystko pójdzie dobrze na liście powyżej pojawi się Nasza Bramka Mysensors z odpowiednim numerem wersji (u Was powinno to być 2.1.0).
 

Bramka MySensors

 

O do czego wykorzystać bramkę będę pisał w następnych wpisach.

 

17 Odpowiedzi

 1. Powiem jedno prowadzisz najlepszy blog o systemie domoticz w Polsce jeśli tak to się będzie rozwijać jak do tej pory to będzie najlepsze kompendium wiedzy dla takich „debili” jak ja którzy postawili się i chcą sobie udowodnić ,że sami zbudują średnio wymagany inteligentny dom Pozdrawiam i dziękuje !

  • Łukasz Kostrzewa

   🙂 Witam Serdecznie
   Powiem szczerze, że dzięki Twojemu komentarzowi pojawił się uśmiech na mojej twarzy 🙂 Bardzo dziękuję za miłe słowa. Staram się, w miarę czasu i możliwości pisać o tym co zajęło mi jakieś 4 miesiące mojego życia. Też jeszcze niedawno byłem tym „debilem”, który chciał coś sobie udowodnić mimo braku wiedzy z zakresu programowania i w ogóle… ale dzięki pomocy innych ludzi z zagranicznych forów a także dzięki swojej zawziętości mogę teraz napisać, że już trochę to wszystko „ogarniam”:) i chętnie się swoją wiedzą podzielę.

   PS: Polecam też zajrzeć na kulinarne popisy mojej Żony w odpowiedniej zakładce 🙂

   Pozdrawiam Serdecznie

 2. Przyłączam się do opinii kolegi Bodzia naprawdę dobra robota . Sam krok po kroku zgłębiam zagadnienie Domoticza i tematów z nim związanych i uczciwie pisząc bez takich poradników ciemno bym to widział… a tak na marginesie czy orientujesz się co jest przyczyną powolnego aktualizowania się stron Domoticza na różnych urządzeniach.
  pozdrawiam

  • Łukasz Kostrzewa

   Dzięki Wielkie za miłe słowa.
   Też niestety sam tego nie wymyśliłem a korzystałem z pomocy wielu osób z różnych zagranicznych forów (chociaż na kilka rzeczy udało mi się wpaść samemu:)
   Jeżeli chodzi o aktualizowanie się stron Domoticza to mam ten sam problem. Czasami bardzo długo muszę czekać na wejście w zakładkę „Przełączniki” (zwłaszcza jak wchodzę w nią kilka razy pod rząd).
   Mam 4 raspberry pi ( w każdym pokoju) i na każdym z nich Domoticz. Czasami nie jestem w stanie w ogóle się zalogować na któreś z nich…muszę próbować po kilka razy.
   Niestety nie mam pojęcia co może być tego przyczyną 🙁
   Pozdrawiam i życzę powodzenia w tworzeniu własnego „inteligentnego domu”:)

 3. Witam
  Podczas kompilacji szkicu pojawia mi się taki oto błąd czy może ktoś pomóc go wyelminować
  https://www.dropbox.com/s/u0d85zsw815yt1i/Zrzut%20ekranu%202017-02-21%2009.57.27.png?dl=0

  • Łukasz Kostrzewa

   Witam Serdecznie

   Na zdjęciu nie widać całego kodu ale z opisu błędu widać, że funkcja getConfig nie została zdeklarowana w kodzie. Proszę o wrzucenie całości kodu albo podaniu linka skąd Pan go wziął.

   Pozdrawiam

  • Łukasz Kostrzewa

   Wg opisu błędu ma Pan spację po metric = getConfig() .isMetric;
   Proszę ją usunąć i wpisać metric = getConfig().isMetric;
   i dać znać czy pomogło
   Pozdrawiam

 4. Tam nie ma spacji kod pochodzi z https://www.dropbox.com/s/3vcuqy8sxf70inz/cisnienie_DHT.rar?dl=0

  • Łukasz Kostrzewa

   Witam
   Niestety nie wiem jak Panu pomóc. Nie mam pomysłu. Może ktoś z odwiedzających będzie wiedział w czym tkwi problem.
   Pozdrawiam

 5. Witam.
  Mam pytanie Łukaszu, czy po zaniku zasilania na Raspberry i ponownym jego uruchomieniu domoticz wykrywa Ci samoistnie tą „bramę”?
  Ja u siebie muszę wyjąć i ponownie włożyć kabel USB, bez tego domoticz nie wykryje bramy.
  Trochę to kłopotliwe jak jest się w delegacji, podejrzewam, że brama musi startować dopiero po uruchomieniu systemu domoticz. Czy taki problem u Ciebie też występuje?

  • Łukasz Kostrzewa

   Witam
   U mnie nie zauważyłem tego problemu co nie znaczy, że nie mam problemów z Mysensors. Używam dwóch nadajników Mysensor (lodówka+zamrażarka) a drugi – mam 4 guzikowy nadajnik do sterowania scenami.
   Czasami bez powodu wszystko przestaje działać (nie wiem czy to wina zasięgu – bo są na skraju mieszkania) czy to może faktycznie wina Bramki (chociaż po jej restarcie niewiele się zmienia). Jak coś jest bezprzewodowe to jednak bywają z tym dziwne problemy. Najlepiej jak wszystko jest po kablu bezpośrednio podłączono do GPIO raspberry – wtedy działa bez zarzutu.
   Nie wiem kurcze jak pomóc.
   Ja też mam dobry problem (jak mam zanik prądu w mieszkaniu to wszystkie żarówki Milight się zapalają:)
   Pozdrawiam i jak znajdziesz rozwiązanie to opisz proszę na forum

 6. […] Bramka MySensors w systemie Domoticz […]

  • „[…] to wszystkie żarówki Milight się zapalają”
   He – mam ten sam problem 🙂

   Ale „mam pomysła”. Otóż korzystam do różnych celów ze skryptów pisanych w lua wg ttps://github.com/dannybloe/dzVents.
   Mam więc np. skrypty, które sprawdzają czy brama garażowa lub wjazdowa nie jest otwarta w jakimś zadanym przedziale czasu (np. od 22 do 6 rana) – a jeśli jest, i nie było na niej ruchu przez 30min, to system wysyła do niej polecenie zamknięcia.

   Wracam do Milight – mam 3 taśmy led i 4 punkty żarówkowe. Zatem chcę zastosować regułę, że jeżeli nagle świecą mi się wszystkie, i ten stan nie zmienia się np. przez minutę, to chyba mamy do czynienia z sytuacją po zaniku zasilania. Bo naraz tych wszystkich świateł raczej nie używam.
   I wtedy skrypt wyśle polecenie wyłączenia ich wszystkich.
   To na razie plan, na implementację nie było czasu…

   pozdrawiam

   • Łukasz Kostrzewa

    Witam Serdecznie
    Wszystko fajnie tylko skąd Domoticz będzie wiedział, że się zapaliły? Żarówki Milight są „głupie” i nie komunikują się z mostkiem tak jak np. Philips Hue. Działają na podstawie wysyłanych do nich kodów UDP przez mostek, którym steruje Dmoticz. Jeżeli włączą się same (albo np. z pilota) to Domoticz nie widzi ich stanu i skrypt nic nie pomoże 🙁
    (Zauważyłem, że u mnie po zaniku zasilania cały mostek Milight przestaje działać i muszę go odłączyć na chwilę od zasilania bo nie steruje żarówkami:( I tak nie jestem w stanie wyłączyć żarówek 🙁
    Najlepszy sposób to jakiś mały UPS albo powerbank (z funkcją ciągłego ładowania i zasilania w tym samym czasie – np. Xiaomi). Powinien starczyć na kilka godzin do zasilania całego raspberry w razie zaniku prądu.

    Pozdrawiam

 7. mozesz skryptem sprawdzic uptime i jesli jest nizszy niz 30min to wyslac polecenie wylaczenia zarowek

  p.s.

  dzieki za opisy domoticza, dopiero zaczynam sie nim bawic ale opisy sa naprawde extra pomocne

  • Łukasz Kostrzewa

   Wielkie Dzięki za miłe słowa.
   Zastanawiam się co opisać jako następne…i jeszcze znaleźć na to czas:)
   Pozdrawiam

Zostaw Komentarz

*