Domoticz – Instalacja Fibaro Motion Sensor

wpis w: Domoticz | 2

Instalacje Sensora Ruchu Fibaro zaczynamy od wehścia w zakłądkę (Urządzenia/Sprzęt i wybraniu naszej nowo utworzonej bramki Z-Wave o czym pisałem w poprzednim poście).

Następnie należy nacisnąć przycisk „Zarządzenie węzłami” i wybrać „Dołącz węzeł”.

 

Dołączanie węzła w Domoticz
Dołączanie węzła w Domoticz

 

Powinien wyświetlić się komunikat, że mamy 20s na dodanie węzła.
Należy teraz z zależności od urządzenia z-wave, które dodajecie nacisnąć przycisk na urządzeniu celem dodania go do Domoticza (w przypadku Sensora ruchu Fibaro należy odkręcić obudowę i nacisnąć szybko 3 razy przycisk, który się w niej znajduje).

Po tym zabiegu po kilku sekundach powinien pojawić się komunikat o pozytywnym zakończeniu dodawania węzła – który powinien mieć nadany jakiś numer.

Na liście węzłów powinno pojawić się Nasze urządzenie, któremu należy nadać jakąś nazwę. W niektórych przypadkach (np. Listwa Greenwave Power Node 6 portowa) należy zaznaczyć „Włącz odpytywanie” – opcja ta będzie co pewien czas wysyłała do Naszego urządzenia zapytanie o jego aktualny stan (dzięki temu w listwie greenvawe będziemy mieli dane o aktualnym zużyciu prądu na każdym z portów) Jednak w przypadku Sensora ruchu Fibaru opcja ta jest niepotrzebna a zużywała by ona dodatkowo baterię dlatego jej nie zaznaczamy.

 

Fibaro sensor
Fibaro sensor

Następnie póki Nasz fibaro Motion Sensor świeci na niebiesko naciskamy w Domoticz „Pobierz obecne wartości z urządzenia”. Dzięki temu powinna pojawić się długa lista konfiguracji samego sensora (opis wszystkich funkcji znajdziecie w instrukcji). Ja zmieniłem dwie wartości i w przypadku: Illumination reports interval oraz Temperature reports interval wpisałem wartość: 1800. Oznacza to, że co 30minut wartość temperatury oraz LUX będzie wysyłana do Domoticz. Gdy tego nie zaznaczymy sensor wysyła wiadomości o stanie temperatury i LUX tylko w momencie gdy zmieni się ich wartość o ustaloną w ustawieniach ilość.

Następnie by Domoticz poprawnie widział Nasze urządzenie przechodzimy do: „Konfiguracja” a następnie „Urządzenia”

 

Dodawanie nowych urządzeń w Domoticz
Dodawanie nowych urządzeń w Domoticz

W przypadku Sensora ruchu Fibaro pojawi się kilka urządzeń. Interesować Nas będą 3. Burglar – jest to Nasz sensor ruchu. I dwa Light/Switches gdzie przy jednym będzie podana jakaś wartość temperatury i kolejny gdzie będzie jakaś wartość LUX (zdjęcie powyżej ich nie przedstawia gdyż dodałem je wcześniej)

Czujniki te dodajemy klikając na „Zieloną Strzałkę” po prawej stronie. Wpisujemy nazwę, np. „PIR – Kuchnia” i wciskamy „Dodaj urządzenie”

W zależności od funkcji jaką pełni pojawi się ono albo w zakładce „Przełączniki”, „Użytkowe”, „Temperatura” albo „Pogoda”.

Nasz Sensor ruchu powinien pojawić się w zakładce przełączniki gdzie klikając w przycisk „Edycja” pod jego rysunkiem wchodzimy do ustawień i zmieniamy Typ przełącznika na „Motion sensor”. Naciskamy przycisk „Zapisz”.

Fibaro Motion Sensor - wybór typu przełącznika
Fibaro Motion Sensor – wybór typu przełącznika

 

Czynność powtarzamy dla czujnika temperatury i czujnika Lux tylko tam już nie wybieramy Typu przełącznika.

W ten oto sposób powinno Nam się udać skonfigurować Fibaro Motion Sensor do działania w systemie Domoticz 🙂

 

 

2 Odpowiedzi

 1. Cześć

  Zastanawiam się o zmianie systemu z Fibaro HCL na domoticz. Głównym powodem jest to, że HCL dostaje zadyszki. Mam koło 25 urządzeń i z 20 scen. Aż się boję dodać te co mam jeszcze w pudełkach. Jak sobie z taką ilością poradzi Rb? Czy można budować sceny w oparciu o bloki? Czy są jakieś braki w stosunku do Fibaro? Estetyka mnie nie interesuje. Moje HCL raz na kilka tygodni się zawiesza. A może używać HCL jako urządzenie podwykonawcze do Domoticza?
  Czy Domoticz integruje się z Philis Hue?
  Dużo pytań, ale chcę to jakoś ogarnąć zanim wydam 600 zł na Domoticza.

  Tomek

  • Agnieszka Kostrzewa

   Witam. Nie uzywalem ale wiem ze Mostek Fibaro integruje sie z adomoticz bez wiekszych problemow… Domoticz mozna zintegrowac z Philips Hue bridge https://www.domoticz.com/wiki/Philips_Hue_Lights
   I czemu 600zl? Raspberry pi + karta sd to jakies (zalezy ktore) 100-250zl. Mozna nawet uzyc Pi zero W za 50zl. Pozdrawiam

Zostaw Komentarz

*