Sonoff Touch w systemie Domoticz – ESPEasy

wpis w: Domoticz | 3

W dzisiejszym wpisie opiszę konfigurację bardzo fajnego włącznika świateł, który domyślnie ma wgrane oprogramowanie, za pomocą którego można nim sterować z poziomu telefonu komórkowego z systemem Android lub iOS.

Jednak Nas interesować będzie przerobienie tego włącznika na taki, który będzie działał w systemie Domoticz.

Na samym początku najważniejsza informacja: Aby przełącznik działał należy mieć w domu instalację 3 – przewodową (Lin – Faza, Lout – przewód, który idzie do żarówki, N – przewód neutralny)

W Polsce niestety większość instalacji, które się kiedyś robiło było 2 – przewodowe. W takim przypadku przełącznik nie będzie działał !!!

Aby to zrobić potrzebne będą:

1. Sonoff Touch:

2. Konwerter USB – UART TTL potrzebny do wgrania oprogramowania EasyESP:

Ważne żeby miał wyjście 3.3V bo takie jest potrzebne do Sonoff Touch. Ja używam dokładnie takiego jak w tym LINKU i działa super.

 

3. Listwę goldpin – najlepiej kątową. Potrzebne będą 4 piny.

4. Lutownicę + cynę i trochę umiejętności:)

5. Kilku przewodów:

Na początku należy zdjąć przedni panel z włącznika Sonoff. Aby to zrobić wystarczy podważyć go od dołu śrubokrętem gdzie znajduje się do tego odpowiedni otwór.

Następnie należy wyciągnąć całą zieloną płytkę PCB, która trzyma się tylko na 4 pinach i odrobinie kleju.

Jak już to zrobicie Waszym oczom ukaże się mniej więcej coś takiego:

 

Na zdjęciu są już wlutowane 4 piny w odpowiednie miejsce na płytce. U Was będą to tylko 4 otwory, w które należy przylutować Piny.

( I tu powstaje mały problem. Gdy już wszystko wlutujecie to płytka nie będzie chciała się zmieścić z powrotem do obudowy. Aby się udało będziecie musieli albo wylutować piny po flashowaniu albo nożem zrobić miejsce dla pinów poprzez wyskrobanie części plastikowej obudowy (ja tak zrobiłem:)

Na początku podłączamy Nasz konwerter TTL do komputera – mi na Windows 10 w 30 s samo zainstalowało niezbędne sterowniki.

Kolejnym krokiem jest odpowiednie podłączenie Konwertera TTL do Naszej płytki.

Robimy to w następujący sposób:

3v3 z TTL – 3v3 Włącznik

GND z TTL – GND Włącznik

TXD z TTL – RX Włącznik

RXD z TTL – TX Włącznik

Ważne jest żeby podłączyć tak jak napisałem czyli na odwrót !!!

Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest podłączenie dodatkowo do GND Włącznika Sonoff Touch (może być też GND płytki) jeszcze jednego przewodu (co pozwoli nam na przełączenie Włącznika Sonoff w tryb umożliwiający wgranie oprogramowania)  i na czas podłączania do USB komputera zwarcia drugiego jego końca z GPIO 0 oznaczonego na zdjęciu. Wystarczy to zrobić na 2-3 sekundy podczas podłączania konwertera TTL (jak usłyszycie dźwięk, że komputer wykrył urządzenie to możecie odłączyć przewód od GPIO 0 we Włączniku). Sonoff Touch powinien być w tym momencie gotowy do flashowania.

Do flashowania potrzebne będzie odpowiednie oprogramowanie – EasyESP z TEGO linku które należy rozpakować.

Koniecznie trzeba ściągnąć jeszcze odpowiedni plik z TEGO linku, który umieszczacie w katalogu, do którego rozpakowaliście EasyESP czyli domyślnie ESPEasy_R147_RC8.

Z katalogu odpalamy plik flash.cmd i wybieramy odpowiedni port COM, do którego podłączyliście konwerter TTL (port można sprawdzić w Menadżerze Urządzeń Windows –  w moim przypadku był to port 4 – wpisujecie wtedy 4).

Na kolejne zapytanie Flash Size wpisujecie – 1024 i naciskacie ENTER

Ostatnie już pytanie dotyczy wersji (Build) gdzie wpisujecie – 148a (czyli ta, którą ściągnęliście wcześniej) i naciskacie ENTER.

Jeżeli wszystko będzie dobrze po około 45 sekundach cały proces będzie zakończony.

 

Kolejnym krokiem jest odłączenie konwertera TTL od  komputera i podłączenie go z powrotem ale tym razem bez zwarcia z pinem GPIO 0.

 

Po kilkunastu sekundach spróbujcie przeskanować Waszą sieci Wifi gdzie powinno pojawić się nowe połączenie WIFI o nazwie ESP_0.

Aby się z nim połączyć należy za pomocą telefonu komórkowego lub tabletu wejść w ustawienia WIFI i wybrać to połączenie a w polu hasło wpisać: configesp

Po zatwierdzeniu powinno pojawić się okno konfiguracji gdzie należy wybrać nazwę własnej sieci WIFI i wpisać Wasze hasło, którego używacie do Wifi.

Jeżeli się nie pojawi wpisujemy w przeglądarkę internetową adres 192.168.4.1 gdzie powinna pojawić się możliwość konfiguracji.

 

Po zakończeniu procesu powinna wyświetlić się informacja jakie IP zostało nadane Sonoff Touch. (czasami trzeba powtórzyć ten proces bo za pierwszym razem się nie udaje)

 

Następnie wpisujemy to IP w przeglądarkę (ja używałem Chrome bo na Edge nie wyświetlały się wszystkie opcje) i konfigurujemy odpowiednio Nasz przełącznik:

 

Na początku przechodzimy w zakładkę TOOLS –> Advanced i na samym dole strony zaznaczamy „ptaszka” przy pozycji RULES.

 

Następnie wchodzimy w zakładkę CONFIG gdzie wpisujecie wszystko jak poniżej:

 

Name – dowolna nazwa

SSID – Nazwa Waszego Wifi domowego

WPA AP Mode Key – configesp

Protocol – Domoticz HTTP

Controller IP – adres Waszego serwera Domoticz.

Controller Port – port Waszego serwera Domoticz.

Controller User –  użytkownik Domoticz (jeżeli używacie do zdalnego logowania)

Controller Pasword: – hasło do Domoticz (jeżeli używacie do zdalnego logowania)

Jeżeli nie używacie hasła to zostawiacie te pola puste.

ESP IP – adres IP Sonoff Touch

ESP GW – adres IP Waszego Routera

ESP Subnet – Bramka podsieci (przeważnie 255.255.255.0)

ESP DNS – 8.8.8.8

 

Następnie przechodzimy do zakładki RULES gdzie wpisujecie to co widać na screenie:

 

Kolejna zakładka to HARDWARE gdzie ustawiacie Wifi Status Led: GPIO-13 (D7) a reszta pozostaje bez zmian:

I na sam koniec zakładka DEVICES gdzie należy utworzyć dwa urządzenia:

 

Pierwsze: (Send Data musi być zaznaczone)

 

 

Drugie: gdzie jako IDX/VAR  należy wpisać IDX Wirtualnego Przełącznika, który należy wcześniej utworzyć w systemie Domoticz

 

W tym momencie wszystko powinno już działać jak należy.

Aby to sprawdzić można nacisnąć przycisk dotykowy na Włączniku Sonoff Touch celem sprawdzenia czy działa.

Jeżeli tak można już wszystko odłączyć od komputera i podpiąć do puszki.

 

Aby można było sterować Włącznikiem z systemu Domoticz należy we wcześniej utworzonym Wirtualnym Przełączniku (Dummy Switch) w polu Włącz i Wyłącz akcje wpisać odpowiednio:

Włącz akcję: http://192.168.0.12/control?cmd=GPIO,12,1

Wyłącz akcję: http://192.168.0.12/control?cmd=GPIO,12,0

Gdzie 192.168.0.12 zastępujecie IP Waszego Sonoff Touch.

 

 

Jeżeli wszystko zrobiliście poprawnie będziecie mogli sterować Włącznikiem za pomocą Domoticz a także za pomocą fizycznego włącznika, po wciśnięciu którego w systemie Domoticz powinien zmieniać się jego stan.

Powodzenia!

 

3 Odpowiedzi

 1. Kolejny ciekawy i przydatny artykuł.
  Mam jedną uwagę: w mojej domowej instalacji automatyki używam kilku przekaźników WiFi SonOff (https://kamami.pl/iot/563364-sonoff-wifi-wylacznik-sterowany-przez-wifi-ios-android-app.html).
  I ja także instalowałem w nich EspEasy. Ale nie lutowałem dodatkowych pinów – dokładając pewnej staranności i mając w miarę sprawne palce, można na po prostu, bezpośrednio w otwory, wsadzić konwerter (lekko skosem i dociskać w czasie całego procesu wgrywania softu).
  Robiłem to dziesiątki razy, działa 🙂

  • Łukasz Kostrzewa

   Witam Serdecznie
   Zgadzam się, że tak można zrobić (dzisiaj instalowałem kolejny Włącznik Sonoff Touch) i zrobiłem tak samo…no prawie bo nie przez konwerter bezpośrednio ale przez przewody podłączone do goldpinów ale na luźno włożonych w otwory w Sonoff Touch – lekki skos i pewna ręka i wszystko hula bez lutowania:)
   Pozdrawiam i dzięki za radę

 2. 🙂

Zostaw Komentarz

*