Instalacje Sensora Ruchu Fibaro zaczynamy od wehścia w zakłądkę (Urządzenia/Sprzęt i wybraniu naszej nowo utworzonej bramki Z-Wave o czym pisałem w poprzednim poście).
Następnie należy nacisnąć przycisk „Zarządzenie węzłami” i wybrać „Dołącz węzeł”.

Powinien wyświetlić się komunikat, że mamy 20s na dodanie węzła.
Należy teraz z zależności od urządzenia z-wave, które dodajecie nacisnąć przycisk na urządzeniu celem dodania go do Domoticza (w przypadku Sensora ruchu Fibaro należy odkręcić obudowę i nacisnąć szybko 3 razy przycisk, który się w niej znajduje).
Po tym zabiegu po kilku sekundach powinien pojawić się komunikat o pozytywnym zakończeniu dodawania węzła – który powinien mieć nadany jakiś numer.
Na liście węzłów powinno pojawić się Nasze urządzenie, któremu należy nadać jakąś nazwę. W niektórych przypadkach (np. Listwa Greenwave Power Node 6 portowa) należy zaznaczyć „Włącz odpytywanie” – opcja ta będzie co pewien czas wysyłała do Naszego urządzenia zapytanie o jego aktualny stan (dzięki temu w listwie greenvawe będziemy mieli dane o aktualnym zużyciu prądu na każdym z portów) Jednak w przypadku Sensora ruchu Fibaru opcja ta jest niepotrzebna a zużywała by ona dodatkowo baterię dlatego jej nie zaznaczamy.

Następnie póki Nasz fibaro Motion Sensor świeci na niebiesko naciskamy w Domoticz „Pobierz obecne wartości z urządzenia”. Dzięki temu powinna pojawić się długa lista konfiguracji samego sensora (opis wszystkich funkcji znajdziecie w instrukcji). Ja zmieniłem dwie wartości i w przypadku: Illumination reports interval oraz Temperature reports interval wpisałem wartość: 1800. Oznacza to, że co 30minut wartość temperatury oraz LUX będzie wysyłana do Domoticz. Gdy tego nie zaznaczymy sensor wysyła wiadomości o stanie temperatury i LUX tylko w momencie gdy zmieni się ich wartość o ustaloną w ustawieniach ilość.
Następnie by Domoticz poprawnie widział Nasze urządzenie przechodzimy do: „Konfiguracja” a następnie „Urządzenia”

W przypadku Sensora ruchu Fibaro pojawi się kilka urządzeń. Interesować Nas będą 3. Burglar – jest to Nasz sensor ruchu. I dwa Light/Switches gdzie przy jednym będzie podana jakaś wartość temperatury i kolejny gdzie będzie jakaś wartość LUX (zdjęcie powyżej ich nie przedstawia gdyż dodałem je wcześniej)
Czujniki te dodajemy klikając na „Zieloną Strzałkę” po prawej stronie. Wpisujemy nazwę, np. „PIR – Kuchnia” i wciskamy „Dodaj urządzenie”
W zależności od funkcji jaką pełni pojawi się ono albo w zakładce „Przełączniki”, „Użytkowe”, „Temperatura” albo „Pogoda”.
Nasz Sensor ruchu powinien pojawić się w zakładce przełączniki gdzie klikając w przycisk „Edycja” pod jego rysunkiem wchodzimy do ustawień i zmieniamy Typ przełącznika na „Motion sensor”. Naciskamy przycisk „Zapisz”.

Czynność powtarzamy dla czujnika temperatury i czujnika Lux tylko tam już nie wybieramy Typu przełącznika.
W ten oto sposób powinno Nam się udać skonfigurować Fibaro Motion Sensor do działania w systemie Domoticz 🙂
4 Odpowiedzi
Tomek
Cześć
Zastanawiam się o zmianie systemu z Fibaro HCL na domoticz. Głównym powodem jest to, że HCL dostaje zadyszki. Mam koło 25 urządzeń i z 20 scen. Aż się boję dodać te co mam jeszcze w pudełkach. Jak sobie z taką ilością poradzi Rb? Czy można budować sceny w oparciu o bloki? Czy są jakieś braki w stosunku do Fibaro? Estetyka mnie nie interesuje. Moje HCL raz na kilka tygodni się zawiesza. A może używać HCL jako urządzenie podwykonawcze do Domoticza?
Czy Domoticz integruje się z Philis Hue?
Dużo pytań, ale chcę to jakoś ogarnąć zanim wydam 600 zł na Domoticza.
Tomek
Agnieszka Kostrzewa
Witam. Nie uzywalem ale wiem ze Mostek Fibaro integruje sie z adomoticz bez wiekszych problemow… Domoticz mozna zintegrowac z Philips Hue bridge https://www.domoticz.com/wiki/Philips_Hue_Lights
I czemu 600zl? Raspberry pi + karta sd to jakies (zalezy ktore) 100-250zl. Mozna nawet uzyc Pi zero W za 50zl. Pozdrawiam
Tomek
Cześć
Dzięki tej stronie zaraziłem się Domoticzem. No i mam pierwsze objawy choroby.
Mam RaZberry 2 EU RB Pi 3+ , niby system Domoticz startuje poprawnie razem z Z-wave, ale za nic nie mogę dodać Fibaro Motion Sensor, zresztą innych sensorów również. Cały czas dodaje mi się jako Unknown z ID 0x0000. Nie mam już pomysłu. Będę wdzięczny za wszelką pomoc.
W logach mam takie cos:
2018-04-12 19:34:18.382 OpenZWave: Node Include command initiated…
2018-04-12 19:34:29.982 OpenZWave: New Node added. HomeID: 1431655765, NodeID: 11 (0x0b)
2018-04-12 19:34:29.993 OpenZWave: Value_Added: Node: 11 (0x0b), CommandClass: BATTERY, Label: Battery Level, Instance: 1
2018-04-12 19:34:29.993 OpenZWave: Value_Added: Node: 11 (0x0b), CommandClass: ALARM, Label: Alarm Type, Instance: 1
2018-04-12 19:34:29.993 OpenZWave: Value_Added: Node: 11 (0x0b), CommandClass: ALARM, Label: Alarm Level, Instance: 1
2018-04-12 19:34:29.994 OpenZWave: Value_Added: Node: 11 (0x0b), CommandClass: SENSOR BINARY, Label: Sensor, Instance: 0
pliki xml, zaktualizowane.
Chociaż ten ma dziwny nr zwcfg_0x55555555.xml
Agnieszka Kostrzewa
Witam Serdecznie. Ciezko stwierdzic bo powodow moze byc pewnie wiele. Pod tym linkiem ktos mial podobny problem z nierozpoznanym urzadzeniem. Pomoglo poprawne rozlaczenie sensora od Domoticza i ponowne polaczenie. W linku opisane jest jak to zrobic poprawnie. Widać ze razberry widzi PIR i wszystkie jego skladowe ale nie rozpoznaje. Moze Fibaro wypuscilo jskas nowa wersje? I nie ma jej jeszcze dodanej do. Xml. Dawno Pan kupowal? Czesto to bylo problemem. Prosze sprobowac zrobic tak jak w opisie z linka: https://www.domoticz.com/forum/viewtopic.php?t=19757
Czyli poprawnie wszystko rozlaczyc i ponownie sparowac. Pozdrawiam