W dzisiejszym wpisie opiszę jak w miarę prosty sposób skonfigurować głośnik Google Home (nie ważne, w której wersji – ja akurat posiadam Google Home mini) do pracy z Naszym systemem Domoticz.

Już na samym początku muszę zaznaczyć, że sposób ten opierał się będzie o platformę Controlicz, której twórca życzy sobie 2 Euro miesięcznie za swoją pracę co wg. mnie jest bardzo rozsądną kwotą.
Pierwsze co musimy zrobić to założyć sobie konto na stronie https://www.controlicz.com/
Ostrzegam, że przy próbie tworzenia kota potrzebne będą pełne dane do Waszego systemu Domoticz włącznie z loginem i hasłem.
Podczas rejestracji w miejscu:
- Email – podajecie swojego maila
- Password – hasło do logowania na stronie Controlicz
- Repeat password – należy powtórzyć hasło
- Your Domoticz Host – należy podać swoje zewnętrzne IP (aby sprawdzić swoje zewnętrzne IP można wejść pod TEN adres)
- Your Domoticz Port – należy podać port, przez który Controlicz będzie mógł się komunikować z Domoitcz
Ja podałem tak jak w przykładzie port 443, który należy wcześniej odblokować w ustawianiach swojego routera w zakładce Port Forwardning (Przekierowanie Portów).
Należy tam wpisać:
- Swój lokalny adres IP do Domoticz (np. 192.168.0.17)
- Zakres portów – 443
- Protokół – TCP
Następnie w polu:
- Domoticz username – wpisujemy swoją nazwę użytkownika z systemu Domoticz z zakładki Konfiguracja –> Ustawiania–> Zabezpieczenie WWW
- Domoitcz password – wpisujemy swoje hasło z zakładki jak powyżej.
Po udanej rejestracji możemy zalogować się na nowo utworzone konto i za pomocą przycisku Test Connection sprawdzić czy wszystko działa.
Jeżeli wszystko zrobiliście dobrze nie powinno być problemu i możecie przejść do płatności (założyciel tego serwisu jest bardzo pomocny i jakby Wam coś nie działało a zapłaciliście – bez problemu powinien zwrócić Wam pieniądze).
Kolejny krok to przejście do ustawień Domoticz, w którym to musimy dodać nowego użytkownika w zakładce: Konfiguracja –> Więcej Opcji –> Użytkownicy

Następnie wciskamy przycisk Ustaw Urządzenia i dodajemy urządzenia, którymi chcemy sterować przez Google Home:

Kolejnym krokiem będzie wejście w Konfiguracja –> Więcej Opcji –> Plany –> Plany Pokoju
Gdzie poprzez przycisk Dodaj Plan dodajemy poszczególne plany pomieszczeń – tak na dobrą sprawę można ustawić tylko jeden o dowolnej nazwie a następnie na samej dole strony dodać wszystkie urządzenia, które Nas interesują a dodawaliśmy je wcześniej w zakładce Użytkownicy.

U mnie tych urządzeń jest dużo więcej niż potrzeba do tego poradnika (ja wykorzystuje je jeszcze w innym celu – do Planu pomieszczeń).
Gdy już dodamy wszystkie Nasze urządzenia należy przejść do Controlicz i wybrać zakładkę Devices – jeżeli wszystko poszło dobrze to powinny pojawić się tam wszystkie dodane przez Was urządzenia.

Teraz zostaje już tylko konfiguracja aplikacje Google Home w telefonie, gdzie:
Z głównego okna przechodzimy dalej poprzez naciśnięcie ikony hamburgera w lewym górnym rogu gdzie wybieramy –> Sterowanie Urządzeniami Home
Następnie naciskamy trzy pionowe kropki w prawym górnym rogu –> Zarządzanie Kontami
Szukamy usługi Controlicz po naciśnięciu której wpisujemy Nasz login i hasło do strony Controlicz, które tworzyliśmy na samym początku.
Po chwili powinny nam się pojawić nowe urządzenia, do których będziemy musieli przypisać pomieszczenia (wg. Waszego uznania).
Po kliknięciu w dane urządzenie musimy nadać mu tzw. Pseudonim a będzie to tak naprawdę komenda głosowa, którą będziecie musieli wypowiedzieć żeby włączyć lub wyłączyć dany przełącznik.
Polecenia oczywiście muszą być w języku angielskim.

W tym momencie możecie przetestować czy wszystko działa wypowiadając np. komendę: Ok Google –> Turn on bedroom lamp 🙂
Powodzenia
Zostaw Komentarz