Google Home – Domoticz + Controlicz

wpis w: Domoticz | 0

W dzisiejszym wpisie opiszę jak w miarę prosty sposób skonfigurować głośnik Google Home (nie ważne, w której wersji – ja akurat posiadam Google Home mini) do pracy z Naszym systemem Domoticz.

Google Home Mini

 

Już na samym początku muszę zaznaczyć, że sposób ten opierał się będzie o platformę Controlicz, której twórca życzy sobie 2 Euro miesięcznie za swoją pracę co wg. mnie jest bardzo rozsądną kwotą.

Pierwsze co musimy zrobić to założyć sobie konto na stronie https://www.controlicz.com/

Ostrzegam, że przy próbie tworzenia kota potrzebne będą pełne dane do Waszego systemu Domoticz włącznie z loginem i hasłem.

Podczas rejestracji w miejscu:

  • Email – podajecie swojego maila
  • Password – hasło do logowania na stronie Controlicz
  • Repeat password – należy powtórzyć hasło
  • Your Domoticz Host – należy podać swoje zewnętrzne IP (aby sprawdzić swoje zewnętrzne IP można wejść pod TEN adres)
  • Your Domoticz Port – należy podać port, przez który Controlicz będzie mógł się komunikować z Domoitcz

Ja podałem tak jak w przykładzie port 443, który należy wcześniej odblokować w ustawianiach swojego routera w zakładce Port Forwardning (Przekierowanie Portów).

Należy tam wpisać:

  • Swój lokalny adres IP do Domoticz (np. 192.168.0.17)
  • Zakres portów – 443
  • Protokół – TCP

Następnie w polu:

  • Domoticz username – wpisujemy swoją nazwę użytkownika z systemu Domoticz z zakładki Konfiguracja –> Ustawiania–> Zabezpieczenie WWW
  • Domoitcz password – wpisujemy swoje hasło z zakładki jak powyżej.

 

Po udanej rejestracji możemy zalogować się na nowo utworzone konto i za pomocą przycisku Test Connection sprawdzić czy wszystko działa.

Jeżeli wszystko zrobiliście dobrze nie powinno być problemu i możecie przejść do płatności (założyciel tego serwisu jest bardzo pomocny i jakby Wam coś nie działało a zapłaciliście – bez problemu powinien zwrócić Wam pieniądze).

 

Kolejny krok to przejście do ustawień Domoticz, w którym to musimy dodać nowego użytkownika w zakładce: Konfiguracja –> Więcej Opcji –> Użytkownicy

 

Konfiguracja Domoticz

 

Następnie wciskamy przycisk Ustaw Urządzenia i dodajemy urządzenia, którymi chcemy sterować przez Google Home:

 

Konfiguracja Domoticz

 

Kolejnym krokiem będzie wejście w Konfiguracja –> Więcej Opcji –> Plany –> Plany Pokoju

Gdzie poprzez przycisk Dodaj Plan dodajemy poszczególne plany pomieszczeń – tak na dobrą sprawę można ustawić tylko jeden o dowolnej nazwie a następnie na samej dole strony dodać wszystkie urządzenia, które Nas interesują a dodawaliśmy je wcześniej w zakładce Użytkownicy.

Zakładka Plany pokoju

 

U mnie tych urządzeń jest dużo więcej niż potrzeba do tego poradnika (ja wykorzystuje je jeszcze w innym celu – do Planu pomieszczeń).

 

Gdy już dodamy wszystkie Nasze urządzenia należy przejść do Controlicz i wybrać zakładkę Devices – jeżeli wszystko poszło dobrze to powinny pojawić się tam wszystkie dodane przez Was urządzenia.

Konfiguracja Controlicz

 

Teraz zostaje już tylko konfiguracja aplikacje Google Home w telefonie, gdzie:

Z głównego okna przechodzimy dalej poprzez naciśnięcie ikony hamburgera w lewym górnym rogu gdzie wybieramy –> Sterowanie Urządzeniami Home

Następnie naciskamy trzy pionowe kropki w prawym górnym rogu –> Zarządzanie Kontami

Szukamy usługi Controlicz po naciśnięciu której wpisujemy Nasz login i hasło do strony Controlicz, które tworzyliśmy na samym początku.

 

Po chwili powinny nam się pojawić nowe urządzenia, do których będziemy musieli przypisać pomieszczenia (wg. Waszego uznania).

 

Po kliknięciu w dane urządzenie musimy nadać mu tzw. Pseudonim a będzie to tak naprawdę komenda głosowa, którą będziecie musieli wypowiedzieć żeby włączyć lub wyłączyć dany przełącznik.

Polecenia oczywiście muszą być w języku angielskim.

Ustawienia Google Home

 

W tym momencie możecie przetestować czy wszystko działa wypowiadając np. komendę: Ok Google –> Turn on bedroom lamp 🙂

Powodzenia

Zostaw Komentarz

*