Kontroloer Scen – Mysensors w systemie Domoticz

wpis w: Domoticz | 0

W dzisiejszym wpisie będę chciał opisać jak zrobić kontroler 4 scen, które będą sterowane za pomocą taniej klawiatury membranowej.
Można to będzie wykorzystać na wiele sposobów (min. odpalanie świateł za pomocą przycisków czy całych scen, które wcześniej sobie zaprogramujecie).

Potrzebne akcesoria:

1. Arduino Nano (może być mini czy inne ale ja używam Nano i na tym przykładzie mogę się wypowiadać)

Arduino Nano

 

2.  Moduł nRF24L01+ 2.4GHz wireless (do kupienia np. w sklepie ElectroPark we Wrocławiu)

3. Kable do podłączenia (żeńsko – żeńskie lub żeńsko – męskie o ile posiadacie płytkę stykową)

4. 4.7uF/50V – Kondensator elektrolityczny

Kondensator 4,7 uF

 

5. Klawiatura membranowa – 4 przyciski (do kupienia min. w sklepie ElectroPark we Wrocławiu)

Klawiatura membranowa

 

6. Podłączona do Raspberrypi i zainstalowana w Domoticz bramka MySensors z mojego poprzedniego wpisu.

 

Następnie podłączamy nasz moduł Nrf24l do Arduino Nano jak na poniższym schemacie jak to było w przypadku Bramki i dodatkowo do pinów (D8, D7, D6, D5 i D4)  podpinamy naszą klawiaturę membranową:

Schemat podłączenia klawiatury membranowej

 

Gdy już wszystko zostało poprawnie podłączone podłączamy Nasze arduino do komputera, odpalamy oprogramowanie Arudino i wklejamy do nowo otwartego pliku poniższy kod: (jak to zrobić opisałem w poprzednim poście)

Możliwe, że przy próbie kompilacji wyskoczy Wam błąd o braku biblioteki Keypad.h. Należy ją ściągnąć spod tego adresu poprzez wybranie komendy „Clone or Download” i wybraniu „Download ZIP” a następnie dodać do Arduino poprzez otwarcie Szkic –> Dołącz bibliotekę –> Dołącz bibliotekę ZIP i wybraniu naszego nowo ściągniętego pliku Keypad-master.zip.
Teraz już wszystko powinno być dobrze i wgrywanie programu na Arudino nano powinno zakończyć się powodzeniem.

Aby sprawdzić czy wszystko działa poprawnie wciskamy w programie Arduino przycisk w górnym prawym rogu szkicu o nazwie „Monitor portu szeregowego” i sprawdzamy czy Nasz kontroler scen zalogował poprawnie do Bramki Mysensors, którą wcześniej poprawnie zainstalowaliśmy w Raspberry pi w systemie Domoticz o czym pisałem tutaj.

Jeżeli wszystko poszło ok powinniśmy otrzymać stosowny komunikat i po naciśnięciu któregokolwiek z przycisków powinien wyświetlać się ciąg znaków jaki został wysłany do bramki MySensors a w systemie Domoticz w zakładce Konfiguracja –> Urządzenia –> Nieużywane powinny pojawić się 4 nowe urządzenia, które należy dodać do systemu Domoticz poprzez naciśnięcie zielonej strzałki, która znajduje się przy każdym z tych urządzeń.
Zostaną wtedy utworzone 4 wirtualne przyciski w zakładce przełączniki gdzie możemy edytować ich nazwy.

 

Kontroler scen działa w ten sposób:
– krótkie naciśnięcie któregokolwiek z przycisków na klawiaturze membranowej wysyła komunikat ON
– długie naciśnięcie któregokolwiek z przycisków na klawiaturze membranowej wysyła komunikat OFF.
Za pomocą Konfiguracja –> Więcej opcji –> Zdarzenia możemy utworzyć proste lub bardziej skomplikowane sceny z użyciem Naszych nowych wirtualnych przycisków, np.:
Przykład zastosowania kontrolera scen

 

Powodzenia! 🙂

Zostaw Komentarz

*