W dzisiejszym poście opisze w skrócie podłączenie i instalacje przekaźnika Sonoff Basic, który w odróżnieniu od poprzedniego opisywanego Sonoff Touch wymaga trochę innego podejścia.
Jest to bardzo fajny i tani przekaźnik, którego możemy użyć do sterowania wieloma urządzeniami, które mają kabel zasilający.
Podłączenie przełącznika polega na obcięciu kabla i podłączeniu przekaźnika pomiędzy dwie obcięte końcówki kabla zgodnie z napisami INPUT – zasilanie i OUTPUT – np. lampka.
Następnym krokiem by Nasz przekaźnik działał w systemie Domoticz jest instalacja oprogramowania.
Do instalacja oprogramowania Easy ESP, które to współpracuje z systemem Domoticz potrzebne będą praktycznie te same elementy jak w artykule poprzednim, który znajdziecie w TYM miejscu.

Podczas instalacji oprogramowania EASY ESP, którą wykonujemy w analogiczny sposób jak w przypadku Sonoff Touch z tą różnicą, że nie trzeba zwierać GPIO0 z GND ale za to trzeba na czas podłączania do USB komputera konwertera TTL trzymać wciśnięty czarny plastikowy przycisk, który znajduje się w przekaźniku.
AKTUALIZACJA (24.05.2019)
Od jakiegoś czasu w sprzedaży pojawiła się nowa wersja Sonoff Basic RF R2 Power.

Wielce prawdopodobne jest to, że właśnie na taką traficie i dlatego będziecie potrzebować innego pliku do flashowania (TASMOTA), który znajdziecie pod tym LINKIEM.
Do flashowania używamy ESP Easy MEGA, który znajdziemy TUTAJ.
Ściagamy ESP Easy Mega i rozpakowujemy (kopiujemy plik Sonoff.bin do katalogu BIN w nowo rozapkowanym katalogu ESP Easy) po czym odpalamy plik ESP.Easy.Flasher.exe.
Następnie podłączamy do USB komputera Nasz Sonoff Basic z wciśniętym czarnym plastikowym przyciskiem poprzez konwerter TTL, który puszczamy jak usłyszymy sygnał, że się połączył( pisałem o tym w poście z Sonoff Touch).
W programie ESP Easy Flasher odświeżamy port, który powinien zostać sam wykryty.
Następnie wybieramy Firmware – Nasz plik Sonoff.bin.
Zaznaczamy Force – DOUT (bardzo ważne) i wybieramy Flash ESP Easy FW.
Po zakończeniu flashowania można odłączyć Sonoff i podłączyć raz jeszcze ale bez wciśniętego przycisku. Lampka led Sonoff powinna mrugać.
Na komórce znajdujemy sieć WIFI (prawdopodobnie w nazwie będzie Sonoff i jakiś numer) i próbujemy się zalogować – hasło easyesp.
Następnie musicie sprawdzić jakie IP przydzielił Wasz router do Sonoff Basic – są do tego różne programy, np. FING na androida.
W przeglądarce na komputerze lub komórce wpisujecie adres IP Waszego urządzenia gdzie powinniście zobaczyć mniej więcej coś takiego:

Żeby to wszytko działało z Domoticz należy zainstalować na Domoticz serwer MQTT co wszystko ładnie opisał „kolega po fachu” w TYM miejscu.
Jeżeli wszystko zrobiliście poprawnie powinno działać (mi działa!:)
Sposób flashowania „starej” płytki:
Kolejną zmianą w instalacji jest wybranie innego oprogramowania czyli zamiast ESPEasy_R148_1024 wybieramy ESPEasy_R147_1024.
Reszta procesu wygląda tak samo.
Po sflashowaniu tak samo jak w przypadku Sonoff Touch próbujemy znaleźć w Naszej sieci Wifi sieć o nazwie ESP_0 i się z nią połączyć za pomocą telefonu komórkowego co zostało dokładnie opisane w poprzednim poście.
Po zalogowaniu się na przekaźnik należy go skonfigurować wg. poniższych wskazówek z uwzględnieniem swoich danych:




Gdy już wszystko skonfigurujemy pamiętając o wpisaniu odpowiedniego IDX, który wcześniej został utworzony w systemie Domoticz poprzez dodanie Dummy Switcha o czym pisałem w poprzednim wpisie Nasz przekaźnik powinien działać:)
Powodzenia!
48 Odpowiedzi
Jakub
Cos jest nie tak z tymi ustawieniami. Gdy naciskam przycisk na sonoffie swiatlo gasnie i zapala sie za jednym kliknięciem.
Łukasz Kostrzewa
Witam Serdecznie
Musi być wszystko dobrze. Wrzuciłem screeny moich ustawień a u mnie działa dobrze.
Może ma Pan jakąś inną wersję Sonoff Basic albo inną wersję ESPEasy?
Może warto spróbować wersję stabilną o numerze 120.
Pozdrawiam i proszę dać znać jak upora się Pan z problemem
Paweł
Witam!
Naprawdę bardzo fajny blog!!!
Mam pytanko, czy sonoff s20 i sonoff th16 tez się tak flash-uje?
Łukasz Kostrzewa
Witam
Dziękuję bardzo za miłe słowa.
Z tego co czytałem to tak.
Tu jest ładny tutorial video do S20: https://www.youtube.com/watch?v=GbaMF6zfQZU
TH 10 i TH 16 niby flashuje się tak samo.
Pozdrawiam i życzę powodzenia
Paweł
Mam problem z takin sonoff-em że zawiesza się, nie reaguje na nic, trzeba go wyłączać z sieci. Czy miał może pan taki problem? Pozdrawiam
Łukasz Kostrzewa
Witam Serdecznie
Miałem podobny problem ale był on związany z brakiem zasięgu.
Co trochę dziwne ale Sonoff Basic miał problemy z poprawnym działaniem jak okleiłem go taśmą izolacyjną by „przykleić” go pod stołem. Tak jakby taśma zakłócała zasięg Wifi.
Innych przypadków niepoprawnego działania nie miałem.
Pozdrawiam i proszę o info jak uda się rozwiązać problem
Paweł
A jest możliwość wejść ponownie w ustawiania sonoff-a tak jak po flashowniu?
Łukasz Kostrzewa
Witam
Nie do końca rozumiem.
Do ustawień sonoff-a wchodzimy poprzez wpisanie w przeglądarce nr ip Sonoff gdzie można zmienić wszystkie ustawienia. O jakie ustawienia konkretnie chodzi?
Pozdrawiam
Paweł
No właśnie nie działa, a flashować mogę jeszcze raz? Czy jest coś aby wrócić do punktu konfiguracji?
Łukasz Kostrzewa
Flashować można do woli…też to kilka razy robiłem.
Proszę jednak sprawdzić czy Sonoff pojawia się w sieci jako ESP_0 (u mnie Basic jest cały czas widoczny a Touch nie) Jeżeli tak to proszę spróbować konfiguracji od początku.
Pozdrawiam
Paweł
Poradziłem sobie,
-> przydzieliłem adres IP spoza DHCP tak żeby kolidował z innym adresem automatycznie przydzielanym przez DHCP
-> do anteny w sonoff-ie dolutowałem kawałek przewodu jako antena
działa bez problemu, wcześniej po kilku godz. zawieszał się, teraz już nie.
Pozdrawiam
Łukasz Kostrzewa
Cieszę się, że się udało!
Ja mam wszystkie urządzenia ustawione na stałe IP dlatego nie przyszło mi do głowy, że to może być problem. Ale fajnie, że na to wpadłeś bo może to być częsty problem dla wielu użytkowników. Trzeba pamiętać o tym by w routerze bądź w każdym urządzeniu ustawiać stałe IP lub spoza DHCP bo mogą powstawać konflikty!
Z anteną nie próbowałem ale jak widać metoda skuteczna by zwiększyć zasięg (tak jak pisałem też miałem z zasięgiem problemy i może skorzystam z tej rady).
Pozdrawiam
Michał
Polecam wgrać tasmotę na sonoffa i obsługę komunikacji przez mttq, w porównaniu do easy esp niebo a ziemia. Nawet dla testów bo rozumiem przywiązanie do easyesp, sam mam kilka innych esp na tym sofcie i podchodziłem trochę z rezerwą do nieznanego, po wgraniu tasmoty opad szczęki jak to dobrze działa.
Agnieszka Kostrzewa
Dzieki za info. Nir mialem swiadomosci ze cos takiego w ogole istnieje:)
Wojtek
Czy mierzyłeś zużycie energii przez ten moduł?
Agnieszka Kostrzewa
Nie
Robert
Witam,
Na początku gratuluje bloga i artykułów, bardzo jasne i użyteczne.
Więc również chciałem spróbować i wg powyższych wskazówek zflashowałem Sonoff Basic, a przynajmniej tak mi się wydaje. Proces flashowania przebiega do końca (dłuższą chwilę lecą kropki i pisze flush complete), w każdym razie nie zgłasza żadnego błędu, ale niestety nie widzę sieci ESP_0. Flashowany plik to ESPEasy_R147_1024.bin
Czy ma ktoś pomysł co przegapiłem i dlaczego nie widzę tej sieci?
Agnieszka Kostrzewa
Witam
Dziękuję za miłe słowa:)
Porponuje sflashować raz jeszcze. Ja z tego co pamiętam robiłem to 3krotnie i w końcu pojawiło się ESP_0. To jest znany „błąd”.
Pozdrawiam
Robert
Próbowałem kilka razy i… niestety nie pojawia się:(
Właśnie próbuję coś znaleźć i znalazłem wzmiankę, że dla nowych modułów v1.1 konieczne jest użycie trybu flashowania ‚DOUT’, co oznacza że potrzebne jest inne narzędzie do wgrania, ale jeszcze nie wyczytałem czym to zrobić bo ESP8266 jest dla mnie całkiem nowym tematem
Robert
Problem rozwiązany. Wystarczy użyć ‚NODEMCU Firmware programmer’
Agnieszka Kostrzewa
To super ze sie udalo. Mam prosbe. Moglby Pan w skrocie napusac co zrobil zeby zadzialalo i podac linka do odpowiedniego oprogramowania? Pozdrawiam
Robert Pelczarski
Link do programatora https://github.com/nodemcu/nodemcu-flasher
Należy pobrać wersję pasującą do posiadanego Windowsa 32/64
W programatorze w tab „Config” wybrać i zaznaczyć plik, odznaczyć INTERNAL,
w tab „ADV.” odpowiednio 15200/1M/40M/DOUT,
a po wejściu Sonoff w tryb programowania (opis w artykule) w tab „Operation” wybrać port i wcisnąć „FLASH” po dłuższej chwili zakończy się programowanie, resetujemy i możemy cieszyć się nowym firmware
Agnieszka Kostrzewa
Wielkie dzieki za informacje. Serdecznie pozdrawiam
Grzegorz
Dzięki za opis 🙂
Jako zielony w temacie starałem się zrobić wszystko po kolei
Z domoticza mi działa wszytko bez problemu włączam i wyłączam i jest git.
Ale
Nie działa mi przycisk na płytce GPIO0 – nie wiem czy powinien coś robić
i nie działa mi dioda led GPIO13 nic nie świeci
Co masz w domoticzu pod idx 303 pod 302 masz wirtualny przełącznik i to jest zrozumiałe ale pod 303 ??
Łukasz Kostrzewa
Powinna świecić jak wybierze się GPIO 14 (D5) w Wifi Status.
Pod IDX 303 to dodatek w postaci zasięgu WIFI. To jest zbędne. Pokazuje w Dmoticz zasięg Sonoff Basic.
Mi też przycisk nie działał na początku. Po kilku restartach zaczął działać normalnie.
W komentarzach kilka osób pisze, że dla nowych Sonoff Basic trzba inaczej wgrywać oprogramowanie a także polecją Tasmote…może warto spróbować?
Pozdrawwiam
wube
Dzień dobry, postanowiłem zrobić modyfikacje lampki nocnej, do zakupionego sonoff basic wgrałem oprogramowanie espeasy, dokupiłem 4 żyłowy kabel 0,5mm który zastąpił odcinek między sonoffem a włącznikiem nakablowym WP8A. Użyłem pinu gpio14 do którego został podpięty włącznik. Z pomocą reguł w espeasy zaprogramowałem lampkę tak aby można było ją włączyć i wyłączyć fizycznym przyciskiem. Działa bezbłędnie (czasem minimalne opóźnienie) potem dodałem regułę która pozwala także na włączenie i wyłączenie z poziomu domoticz. Napotkałem jednak dziwne zachowanie, teraz jak już można dwojako obsługiwać lampkę to co trzecie przełączenie widzę w logu że za jednym „pstryknięciem” (nie ważne czy fizycznym przyciskiem czy z domoticza) wysyłają się dwie komendy jedna po drugiej „On” i „Off” albo jeśli wyłączam to „Off” a potem znowu „On” . Czy jest jakiś sposób aby temu zaradzić?
Agnieszka Kostrzewa
Witam Serdecznie… U mnie jest to samo… Tylko moze nie tak czesto. Nie wiem czy mozna cos z tym zrovic. Moze ktos pomoze?
Wiesław
wube. Czy możesz podzielić się regułami jakie Ci sterują przełącznikiem oraz jak dodałeś przełącznik w urządzeniach.
Agnieszka Kostrzewa
Przepraszam ale dalej nie rozumiem. Wszystko co zrobilem jest we wpisie
Wiesław
Chciałbym do Sonoffa Basicn na espeasy podłączyć zewnętrzny przełącznik tylko nie bardzo umiem sobie z tym poradzić, proszę o pomoc jak ustawać urządzenie i oraz jakż wpisać regułę.
Agnieszka Kostrzewa
Witam Serdecznie. Nie bardzo rozumiem o co chodzi. Jaki przelacznik?
Dawid
Udało mi się podłączyć sonoffa do Domoticza, ale po kliknięciu fizycznego przycisku nie zmienia się stan przełącznika w Domoticzu. Co trzeba zrobić aby tak się działo?
Łukasz Kostrzewa
Witam.
Mi wszystko działa jak należy. Jeżeli robiłeś wszystko wg. tego co napisałem na stronie to powinno działać.
Chociaż od momentu tworzenia przeze mnie tego poradnika minęło trochę czasu a Sonoff wypuszcza nowsze urządzenia co może być przyczyną różnych problemów. Ciężko mi powiedzieć co może być przyczyną. Trzeba by sprawdzić co to za konkretny model Sonoff(i ewentualnie poszukać w necie czy coś się nie zmieniło) i czy na pewno wszystko było zrobione wg. poradnika.
Szymon
Witam, gratuluję bloga 🙂
Ja mam problem zarówno w sonoff basic jak i ESP01S. Na EasyEsp wszystko działa w zwolnionym tempie, tj. po ręcznym przełączeniu w Domoticzu przekaźnik zmienia stan po jakiś 1s. Obsługa za pomocą przycisku zarówno w sonoff-ie jak i ESP01 to loteria, włącza się po 3-10 sekund, wyłącza jak i kiedy chce. Gdzie może leżeć problem? Testuję Domoticza ale Supla pod względem szybkości to demon prędkości.
Flash zawsze czyszczony przed wgraniem softu. Easyesp nowy czy stary działa tak samo wolno. Przecież zarówno sonoff jak i ESP01 potrafią działać autonomicznie i po naciśnięciu przycisku powinna być natychmiastowa reakcja. Help
Agnieszka Kostrzewa
Niestety u mnie jest podobnie. Opóźnienie to conajmniej 1s a bywa więcej. Czasami też potrafi się coś zawiesić i włącza i wyłącza przelacznik kilkukrotnie. Jakoś przywyklem ale używam Sonoff tylko w lazience. Reszta domu to żarówki Milight które działają błyskawicznie. Dzięki za miłe słowa 🙂
Filip
Wszystko się udało, ale mam pytanie, czy powinno być tak, że przyciskiem sonoffa nie można już sterować? Szkoda trochę stracić tę możliwość.
Poza tym w sytuacji np. awarii wifi, cały sonoff jest wyłączony, choć otrzymuje napięcie, to też średnio dobre bo mam wizję jak zostaje w domu bez świateł i nawet manualnie nie mogę go przyciskiem włączyć.
Agnieszka Kostrzewa
Mi przycisk działa normalnie. Niestety nic nie działa jak nie ma wifi i tez mi się to nie podoba ale przycisk działa
Marcin M
Dzieki za poradnik. Zrobilem prawie identycznie. Prawie bo musialem zrezygnować z Send boot state w „przycisk”. Funkcja powodowała mruganie zarowki przy podlaczeniu calosci do zasilania po raz pierwszy. Trwa to ok 1min. Bez tego jest ok.
Mam pytanie.
Lampka zapala sie od razu przy podlaczeniu wtyczki do gniazdka. Chcialbym zebym było tak nie było.
Niby nic a prosze sobie wybrazic co bedzie jak na chwile zabraknie prądu. Wszystkie urzadzenia sie włacza.
Agnieszka Kostrzewa
U mnie niestety też tak się dzieje tylko ja mam wszędzie czujniki ruchu, które jak tego ruchu nie wykryja to włączają od razu światło. Nie wiem niestety jak pomoc 🙁
Marcin M
problem rozwiązany. Wystarczy w przełączniku ustawić inversted 🙂
Agnieszka Kostrzewa
Dzieki Wielkie za info. Tez skorzystam 🙂
Arek
Aktualnie sprzedawany Sonoff Basic bazuje na układzie esp8285. Czy ktokolwiek wie jaki soft i jaką metodą wgrać aby po restarcie zobaczyć sieć ESP_0? Próbowałem wszystkich metod z tego artykułu i nie działa. Za każdym razem programator nie zgłasza żadnych błędów, ale restart Sonoffa nie powoduje pojawianie się siecie wifi. Z góry dzięki za wskazówki.
Agnieszka Kostrzewa
Witam. Przerabielem to tydzień temu. Trzeba wgrać Tasmote i wszystko działa jak trzeba a ana Domoticz postawić serwer MQTT. Jak znajdę czas to może wrzucę na bloga jak to zrobic
Agnieszka Kostrzewa
W razie czego proszę o maila to podeślę plik do flashowania który na bank działa i linka jak zainstalować MQTT
Agnieszka Kostrzewa
Wrzuciłem aktualizacje. Teraz powinno działać
Daniel
Wszystko działa oprócz aktualizacji statusu w domoticz po kliknięciu przycisku:-(
Damian
Witam,
Czy ktoś z was wgrywał ESPEasy do Sonoff MINI?
Jeśli tak to proszę o opis jak to zrobić.
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam Damian
Przekaźnik Sonoff z ESP8285 – kl.letowice.pl
[…] Świadomie nie opisuję zamieszczam tutaj schematów i opisów połączeń gdyż w sieci takich informacji jest bardzo dużo, m.in. tutaj ==>> https://kostrzewinki.pl/sonoff-basic-systemie-domoticz/ […]