W dzisiejszym wpisie opiszę konfigurację bardzo fajnego włącznika świateł, który domyślnie ma wgrane oprogramowanie, za pomocą którego można nim sterować z poziomu telefonu komórkowego z systemem Android lub iOS.
Jednak Nas interesować będzie przerobienie tego włącznika na taki, który będzie działał w systemie Domoticz.
Na samym początku najważniejsza informacja: Aby przełącznik działał należy mieć w domu instalację 3 – przewodową (Lin – Faza, Lout – przewód, który idzie do żarówki, N – przewód neutralny)
W Polsce niestety większość instalacji, które się kiedyś robiło było 2 – przewodowe. W takim przypadku przełącznik nie będzie działał !!!
Aby to zrobić potrzebne będą:
2. Konwerter USB – UART TTL potrzebny do wgrania oprogramowania EasyESP:
Ważne żeby miał wyjście 3.3V bo takie jest potrzebne do Sonoff Touch. Ja używam dokładnie takiego jak w tym LINKU i działa super.
3. Listwę goldpin – najlepiej kątową. Potrzebne będą 4 piny.
4. Lutownicę + cynę i trochę umiejętności:)
5. Kilku przewodów:
Na początku należy zdjąć przedni panel z włącznika Sonoff. Aby to zrobić wystarczy podważyć go od dołu śrubokrętem gdzie znajduje się do tego odpowiedni otwór.
Następnie należy wyciągnąć całą zieloną płytkę PCB, która trzyma się tylko na 4 pinach i odrobinie kleju.
Jak już to zrobicie Waszym oczom ukaże się mniej więcej coś takiego:
Na zdjęciu są już wlutowane 4 piny w odpowiednie miejsce na płytce. U Was będą to tylko 4 otwory, w które należy przylutować Piny.
( I tu powstaje mały problem. Gdy już wszystko wlutujecie to płytka nie będzie chciała się zmieścić z powrotem do obudowy. Aby się udało będziecie musieli albo wylutować piny po flashowaniu albo nożem zrobić miejsce dla pinów poprzez wyskrobanie części plastikowej obudowy (ja tak zrobiłem:)
Na początku podłączamy Nasz konwerter TTL do komputera – mi na Windows 10 w 30 s samo zainstalowało niezbędne sterowniki.
Kolejnym krokiem jest odpowiednie podłączenie Konwertera TTL do Naszej płytki.
Robimy to w następujący sposób:
3v3 z TTL – 3v3 Włącznik
GND z TTL – GND Włącznik
TXD z TTL – RX Włącznik
RXD z TTL – TX Włącznik
Ważne jest żeby podłączyć tak jak napisałem czyli na odwrót !!!
Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest podłączenie dodatkowo do GND Włącznika Sonoff Touch (może być też GND płytki) jeszcze jednego przewodu (co pozwoli nam na przełączenie Włącznika Sonoff w tryb umożliwiający wgranie oprogramowania) i na czas podłączania do USB komputera zwarcia drugiego jego końca z GPIO 0 oznaczonego na zdjęciu. Wystarczy to zrobić na 2-3 sekundy podczas podłączania konwertera TTL (jak usłyszycie dźwięk, że komputer wykrył urządzenie to możecie odłączyć przewód od GPIO 0 we Włączniku). Sonoff Touch powinien być w tym momencie gotowy do flashowania.
Do flashowania potrzebne będzie odpowiednie oprogramowanie – EasyESP z TEGO linku które należy rozpakować.
Koniecznie trzeba ściągnąć jeszcze odpowiedni plik z TEGO linku, który umieszczacie w katalogu, do którego rozpakowaliście EasyESP czyli domyślnie ESPEasy_R147_RC8.
Z katalogu odpalamy plik flash.cmd i wybieramy odpowiedni port COM, do którego podłączyliście konwerter TTL (port można sprawdzić w Menadżerze Urządzeń Windows – w moim przypadku był to port 4 – wpisujecie wtedy 4).
Na kolejne zapytanie Flash Size wpisujecie – 1024 i naciskacie ENTER
Ostatnie już pytanie dotyczy wersji (Build) gdzie wpisujecie – 148a (czyli ta, którą ściągnęliście wcześniej) i naciskacie ENTER.
Jeżeli wszystko będzie dobrze po około 45 sekundach cały proces będzie zakończony.
Kolejnym krokiem jest odłączenie konwertera TTL od komputera i podłączenie go z powrotem ale tym razem bez zwarcia z pinem GPIO 0.
Po kilkunastu sekundach spróbujcie przeskanować Waszą sieci Wifi gdzie powinno pojawić się nowe połączenie WIFI o nazwie ESP_0.
Aby się z nim połączyć należy za pomocą telefonu komórkowego lub tabletu wejść w ustawienia WIFI i wybrać to połączenie a w polu hasło wpisać: configesp
Po zatwierdzeniu powinno pojawić się okno konfiguracji gdzie należy wybrać nazwę własnej sieci WIFI i wpisać Wasze hasło, którego używacie do Wifi.
Jeżeli się nie pojawi wpisujemy w przeglądarkę internetową adres 192.168.4.1 gdzie powinna pojawić się możliwość konfiguracji.
Po zakończeniu procesu powinna wyświetlić się informacja jakie IP zostało nadane Sonoff Touch. (czasami trzeba powtórzyć ten proces bo za pierwszym razem się nie udaje)
Następnie wpisujemy to IP w przeglądarkę (ja używałem Chrome bo na Edge nie wyświetlały się wszystkie opcje) i konfigurujemy odpowiednio Nasz przełącznik:
Na początku przechodzimy w zakładkę TOOLS –> Advanced i na samym dole strony zaznaczamy „ptaszka” przy pozycji RULES.
Następnie wchodzimy w zakładkę CONFIG gdzie wpisujecie wszystko jak poniżej:
Name – dowolna nazwa
SSID – Nazwa Waszego Wifi domowego
WPA AP Mode Key – configesp
Protocol – Domoticz HTTP
Controller IP – adres Waszego serwera Domoticz.
Controller Port – port Waszego serwera Domoticz.
Controller User – użytkownik Domoticz (jeżeli używacie do zdalnego logowania)
Controller Pasword: – hasło do Domoticz (jeżeli używacie do zdalnego logowania)
Jeżeli nie używacie hasła to zostawiacie te pola puste.
ESP IP – adres IP Sonoff Touch
ESP GW – adres IP Waszego Routera
ESP Subnet – Bramka podsieci (przeważnie 255.255.255.0)
ESP DNS – 8.8.8.8
Następnie przechodzimy do zakładki RULES gdzie wpisujecie to co widać na screenie:
Kolejna zakładka to HARDWARE gdzie ustawiacie Wifi Status Led: GPIO-13 (D7) a reszta pozostaje bez zmian:
I na sam koniec zakładka DEVICES gdzie należy utworzyć dwa urządzenia:
Pierwsze: (Send Data musi być zaznaczone)
Drugie: gdzie jako IDX/VAR należy wpisać IDX Wirtualnego Przełącznika, który należy wcześniej utworzyć w systemie Domoticz
W tym momencie wszystko powinno już działać jak należy.
Aby to sprawdzić można nacisnąć przycisk dotykowy na Włączniku Sonoff Touch celem sprawdzenia czy działa.
Jeżeli tak można już wszystko odłączyć od komputera i podpiąć do puszki.
Aby można było sterować Włącznikiem z systemu Domoticz należy we wcześniej utworzonym Wirtualnym Przełączniku (Dummy Switch) w polu Włącz i Wyłącz akcje wpisać odpowiednio:
Włącz akcję: http://192.168.0.12/control?cmd=GPIO,12,1
Wyłącz akcję: http://192.168.0.12/control?cmd=GPIO,12,0
Gdzie 192.168.0.12 zastępujecie IP Waszego Sonoff Touch.
Jeżeli wszystko zrobiliście poprawnie będziecie mogli sterować Włącznikiem za pomocą Domoticz a także za pomocą fizycznego włącznika, po wciśnięciu którego w systemie Domoticz powinien zmieniać się jego stan.
Powodzenia!
78 Odpowiedzi
Tomek
Kolejny ciekawy i przydatny artykuł.
Mam jedną uwagę: w mojej domowej instalacji automatyki używam kilku przekaźników WiFi SonOff (https://kamami.pl/iot/563364-sonoff-wifi-wylacznik-sterowany-przez-wifi-ios-android-app.html).
I ja także instalowałem w nich EspEasy. Ale nie lutowałem dodatkowych pinów – dokładając pewnej staranności i mając w miarę sprawne palce, można na po prostu, bezpośrednio w otwory, wsadzić konwerter (lekko skosem i dociskać w czasie całego procesu wgrywania softu).
Robiłem to dziesiątki razy, działa 🙂
Łukasz Kostrzewa
Witam Serdecznie
Zgadzam się, że tak można zrobić (dzisiaj instalowałem kolejny Włącznik Sonoff Touch) i zrobiłem tak samo…no prawie bo nie przez konwerter bezpośrednio ale przez przewody podłączone do goldpinów ale na luźno włożonych w otwory w Sonoff Touch – lekki skos i pewna ręka i wszystko hula bez lutowania:)
Pozdrawiam i dzięki za radę
Tomek
🙂
Wojtek
Cześć
Czy powyższa operacja działa również dla Sonos Basic?
Łukasz Kostrzewa
Witam
Nie do końca.
Podstawowa różnica to zamiast pliku ESPEasy_R148a_1024 flashujemy ESPEasy_R147_1024.
Reszta jest podobna tylko są pewne różnice w konfiguracji. Tu jest wszystko super opisane: https://www.rutg3r.nl/sonoff/
Postaram się wkrótce wrzucić na bloga opis po Polsku.
Pozdrawiam
Paweł
Witam!
A czy jest możliwość zmiany podświetlania przycisku? Jeśli światło jest wyłączone żeby się świecił, a jeśli włączone to nie świecił. Lepiej był by widoczny w ciemnym pokoju.
Łukasz Kostrzewa
Witam
Powiem szczerze, że nie wiem ale próbowałem się bawić różnymi opcjami i nie działa:(
Jak światło jest wyłączone to przy tych ustawieniach na niebiesko powinien się palić znaczek „WIFI” co umożliwia łatwą lokalizację przełącznika w ciemności.
Pozdrawiam
Paweł
Może to podświetlanie jest jakimś gpio i było by można w regule dopisać.
Agnieszka Kostrzewa
Jest taka szansa ale nie znalazlem nigdzie w internecie takiej informacji takze ciezko mi pomoc. Prosze poprobowac…i dac znac jak sie uda:)
Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Robert
Cześć.
Mam problem może będziecie mogli mi pomóc. Robię Flash idzie wszystko ok po czym wywala mi błąd taki jak pod tym linkiem. http://fotowrzut.pl/P01MMV935A Pomóżcie proszę ,bo teraz wcale włacznik nie działa ;(
Robert
Witam ponownie.
Próbowałem z NODEMCU i softem do supli ,program się wgrywa ,ale nic nie daje ;(
Wifi nawet nie mrygnie na moment ,nie wiem co jest grane 🙁
Padło od nadmiaru softu ??
Robert
Jestem znowu raz się udało wgrać nawet nie wiem jak ??? Na chwilę pokazało sieć i znowu lipa ,ponowna próba wgrania i nic 🙁 . Próbuję dalej 🙂
Robert
Jest udało się w końcu ,ale nie z tym plikiem ,który jest powyżej ,nie pamiętam już skąd ,ale wgrałem plik 148 bez a i poszło 😉
Robert
W mojej wersji 148 brak zakładki rules ;( Z poziomu domoticz działa jak należy z pozimu przycisku nie ,muszę pokombinować. Zamówiłem 3 następne przyciski 🙂
Robert
Rules w mojej wersji włączamy w zakładce Tools ,może komuś się przyda 🙂
Robert
Dodane ptaszka przy: Device /Switch input /Send Boot state daje nam efekt podświetlenia led przycisku po włączeniu ręcznym. Kombinuję jak odczytać status przycisku w domoticz w artykule nie było info ,że domoticz nie czyta statusu przycisku (on/off w czasie rzeczywistym po ręcznym załączeniu). Próbuję dalej .
Łukasz Kostrzewa
Witam Serdecznie
Domoticz czyta (a przynajmniej powinien) w czasie rzeczywistym status przycisku on/off
Pozdrawiam
Robert
Witam.
Spoko znalazłem błąd podałem idx urządzenia ,a nie przycisku. Pozdrawiam.
Łukasz Kostrzewa
Witam
Cieszę się, że się udało 🙂
Pozdrawiam
Slawek
Bardzo konkretny i fajnie przygotowany artykuł. Mam tylko pytanie co do szybkości działania i ewentualnych opóźnień. W poprzednich wersjach ESPEasy przy podobnej konfiguracji mam zauważalne opóźnienia pomiędzy kliknięciem przycisku a włączeniem / wyłączeniem światła. Z góry dzięki za info. Pozdrawiam Slawek
Łukasz Kostrzewa
Witam Serdecznie
Niestety też mam opóźnienia. Czasami większe a czasami prawie niezauważalne. Nie wiem niestety od czego to zależy:(
Chyba taki urok ESPEasy:(
Pozdrawiam
Sławek
Jestem prawie pewien, że to jednak kwestia protokołu (Domoticz HTTP) i lepiej sprawdza się MQTT ale wymaga to kilku dodatkowych komponentów i innych ustawień. Zamierzam to potestować. Dam znać jak się to sprawuje w innej konfiguracji. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam również.
Wojtek
Witaj
Udało Ci się przetestować komunikację MQTT i usunać te opóźnienia? Udzielisz/opiszesz sposób 😉 ?
Pozdrawiam, Wojtek
Agnieszka Kostrzewa
Witam. Niestety nie mialem na to czasu a tez juz mi sie w sumie nie chce kombinowac bo to opoznienie mi az tak bardzo nie przeszkadza. Uzywam sonoff tylko w lazience a w reszcie mieszkania Milight gdzie nie ma praktycznie zadnych opoznien. Moze jak znajde chwile to ogarne ten temat ale nie w najbliższych dniach. Moze ktos inny pomoze? Pozdrawiam
Wojtek
Ja to chcę użyć do dzwonka bezprzewodowego z powiadomieniem, ale w tym przypadku opóźnienie jest zbyt duże 😕
Grzegorz
Czy da sie przyciskiem wl /wyl swiatlo jak jest wylaczona siec wifi .?
Łukasz Kostrzewa
Witam Serdecznie
Z tego co się orientuje to sieć Wifi musi być włączona by sterować czymkolwiek przez Domoticz.
Pozdrawiam
Sławek
… to jest sensor, który reagując na dotyk zmienia stan na jednym z wejść ESP (GPIO) – ta zmiana musi być jakoś rozpoznana przez kontroler np. Domoticz który jest dostępny gdzieś w sieci (np. WIFI) i na bazie tego informacja wraca po sieci (WIFI) do ESP, który zmienia stan na innym GPIO do którego masz podłączony relay (przekaźnik). W dużym uogólnieniu tak to wygląda.
…. ale jest na to sposób … 🙂 – prosto nie będzie ale też nie ma dramatu, Musisz tylko napisać kod, który przetworzy te informacje lokalnie w ESP i wyśle tyko statusy zmian do Domoticz’a żeby wszystko działało spójnie i jak sieć WIFI będzie dostępna to statusy się aktualizują i będzie wszystko OK po stronie Domoticz’a i włącznika.
Mariusz
Witam,
Mam Sonoff touch ale nie chce go podłączać do systemu domoticz. po prostu chce go zainstalować.
Podłączam do gniazdka( puszki) na 3 kable i niby wszystko działa, ale żarówka ciągle mruga. sparowałem go z telefonem, czy włączę czy nie to żarówka i tak mruga. w czym jest problem?
Pozdrawiam
Agnieszka Kostrzewa
Witam. Wydaje mi się ze jest zle podlaczony. Slychac klikniecie po zmianie statusu on/off? Na pewno podlaczony zostal kabel neutralny(przewaznie niebieski?) Czasami zarowki ledowe maja tendencje do lekkiego mrugania. Obawiam sie ze to jednak wina zlego podlaczenia
Michał
Witam,
Nie jestem w stanie wyłączyć ręcznie przełącznika. Włączyć tak, ale wyłączyć już nie.
Co robię źle?
Z ciekawości sprawdziłem drugi wyłącznik i dokładnie to samo.
Na chwilę przygasa dioda od WiFi ale wyłącznik pali się nadal.
Z Domoticza działa w obie strony.
Agnieszka Kostrzewa
Witam
Musi to byc kwestia konfiguracji ESP. Moze w nowszych przelacznikach za fizyczny przelacznik odpowiada inne GPIO. Prosze sprobowac zmieniac po koleii na inne. Innego wytłumaczenia nie widzę.
Pozdrawiam
Michał
Jeśli by tak było, to nie byłbym w stanie zapalać go bo raczej nie jest obsługiwany przez 2 różne GPIO.
Już naprawiłem posługując się: https://www.domoticz.com/forum/viewtopic.php?f=28&t=9670&start=20#p121751 W tym poście jest też dodana obsługa diody od WiFi.
Jeśli ktoś chce nieco bardziej zrozumieć co można wklepać w RULES polecam zapoznać się z https://www.letscontrolit.com/wiki/index.php/Tutorial_Rules
Agnieszka Kostrzewa
Ciesze sie ze sie udalo tylko prosze napisac co bylo nie tak bo z tego poradnika nie wynika za bardzo a komus moze to pomoze. Pozdrawiam
Lahim
Zatem przedstawiam rozwiązanie:
W esp w zakładce Rules wklepać:
on lamp_on do
gpio,12,1
gpio,13,1
endon
on lamp_off do
gpio,12,0
gpio,13,0
endon
on SW_1#Switch do
if [SW_1#Switch]=1
gpio,12,1
gpio,13,1
else
gpio,12,0
gpio,13,0
endif
endon
Oraz w Devices ustawić:
Switch input / SW_1 / – / GPIO-0
Switch input / relay / idx_z_domoticza / GPIO-12
W domoticzu z przełączniku dać:
Włącz akcję:http://ip/control?cmd=event,lamp_on
Wyłącz akcję:http://ip/control?cmd=event,lamp_off
Agnieszka Kostrzewa
Wielkie dzięki za pomoc
Piotr
A podpowie ktoś w jaki sposób napisać regułę ktora wysyłać bedzie np co jakis czas automatycznie status do domoticza ? Dobre by to było w sytuacji jak np domoticz bedzie wyłączony a zmieni się status na Sonoff i potem wlacze domoticza aby automatycznie status się zaaktualizował.
Agnieszka Kostrzewa
Ja niestety nie pomogę 🙁 Ktoś wie jak to zrobic?
Piotr
a orientujecie sie czy to wszystko zadziala na takim wlaczniku ale 3 obwodowym czyli wlacznik potrojny ? Bo takie sa… ale jak to wszystko wtedy skonfigurowac ?
Łukasz Kostrzewa
Też jestem ciekaw…
Używa ktoś?
Jeżeli tak to proszę o info a wrzucę poradnik.
Pozdrawiam
Ciko
Mam problem. Mam sonoffa touch ale 3 przyciskowego.
Dysponuje ktoś schematem które piny są od przycisków, diod i przekaźnikow?
Pozdraiwam,
Agnieszka Kostrzewa
Witam Serdecznie
Niestety nie mailem z nim do czynienia. Fajnie będzie jak juz siebuda z tym uporac jakis krotkie info jak to podlaczyc. Pozdrawiam
Marek
Witam!
Po podmianie firmware w domoticzu włącznik działa prawidłowo. Mam natomiast nieco inny problem – przełączanie manualne działa bardzo topornie w moim urządzeniu, czasami muszę kilka razy nacisnąć żeby włącznik zadziałał. Jak rozumiem, powinien reagować na najmniejszy nawet dotyk. Pytanie jak jest u was? Czy reaguje za każdym razem?
Agnieszka Kostrzewa
Witam Serdecznie. Niestety dziala roznie. Mam dwa. Jeden dziala bardzo slabo. Reaguje na dosyc mocny dotyk ale to troche moja wina bo bardzo czesto go rozkrecalem bo byl moim pierwszym ba ktorym robiłem testy. Drugi reaguje na delikatny dotyk ale tylko w czesci centralnej. Zdarza sie jednak ze nawet po dotknieciu w dobrym miejscu nie zadziala. Niestety… Czujniki te mizna kupic za 15 dolarow ck czyni je niewiele drozszymi od zwyklych markowych przelacznikow a pozwala nam na zdalne sterowanie. U mnie tez nuestety nie dxialaja idealne 🙁 Pozdrawiam
Robert
Witam Ponownie.
Ma ktoś może pomysł jak ustawić by w przypadku braku prądu i jego powrocie włącznik nie wchodził w stan wysoki. Bo jak nie ma mnie w domu i coś kombinują z prądem jak wracam mam pozapalane światła w pomieszczeniach ;(
AROW
Wyłącz „Send Boot state:” dla obu urządzeń tj. przycisku i przekaźnika
Seweryn
Witam.
Zauważyłem w moim przełączniku jeszcze inną przypadłość, wszystko działa normalnie ale trochę się grzeje i żeby było ciekawiej są to całkowicie randomowe sytuacje, raz jest ciepły raz nie. Pora ani status przełącznika nie maja nic do rzeczy, czy ktoś jeszcze tak ma? (nie są to jakies wysokie temperatury po prostu jest troszke ciepły)
Agnieszka Kostrzewa
Witam. Powiem szczerze ze nigdy nie sprawdzalem bo mam ustawione wlaczanie i wylaczanie automatycznie takze nigdy ixh nie dotykam. Sprawdze w miare możliwości 🙂 Pozdrawiam
wube
Cześć, zakupiłem dla próby przełącznik z-wave neo coolcam. Mam też raczej starą instalację elektryczną w mieszkaniu z trzema kabelkami (zółto-zielony, brązowy i niebieski). Włącznik jest podwójny (stary także – lewy przycisk włącza dwie żarówki żyrandola a prawy drugie dwie) w starym przełączniku kabelek żółto-zielony jest przykręcony po lewej na górze, niebieski zaraz obok żółto-zielonego a brązowy pod pod niebieskim. Wnioskuję że niebieski jest drugą fazą? Czy będę mógł podłączyć taki przełącznik? Nie wiem czy nie brakuje tgz live wire który jest niezbędny chyba w moim przypadku jak przy zastosowaniu wifi switcha tutaj opisanego. Może poradzicie jak sobie z tym poradzić? Będę wdzięczny , dzięki. Dodam że niestety nie jestem elektrykiem tylko raczej majsterkowiczem.
Piotr
Musisz mieć do zasilania wyłącznika Z-Wave stała fazę i stale zero. Właśnie w starych instalacjach tego nie ma i trzeba szukać puszki z której można doprowadzić. Najczęściej jest pod sufitem na ścianie.
Szymon
Cześć, super poradnik na pewno z niego skorzystam!
Dopiero wchodzę w tematy Inteligentnego Domu i mam pytanie odnośnie takiego rozwiązania.
Czy w przypadku awarii routera / braku zasięgu pomiędzy włącznikiem a routerem będzie można sterować oświetleniem ręcznie poprzez przycisk? Czy jest to całkowicie uwarunkowane przez Domoticza?
Agnieszka Kostrzewa
Hej. Dzieki za nile slowa. W moim przypadku biestety… Gdy nie dziala router nie mozna zrobic nic! 🙁 Wydaje mi sie jednak ze powinno sie dac to obejsc. No wlasnie… Moze ma ktos pomysł jak to zrobic? Przy ustawieniach z poradnika po wylaczeniu routera przelacznik jest nieaktywny i nie mozna go wlaczyc za pomoca dotyku. Pozdrawiam
Waldi
Witam, na chińskiej stronie są też te przełączniki, ale z odbiornikiem 433Mhz i pilotem. Co najważniejsze, nie wymagają zera N, mają tylko Lin i Lout, co daje możliwość instalacji w starych instalacjach bez żadnych przeróbek.
Agnieszka Kostrzewa
Dzieki za info. Mam tylko srednie doswiadczenia z technologią 433MHz. Chodzibo to ze sygnal nie zawsze dochodzi w gniazdach Kemot o których pisalem. To pewbie wina nadajnika ale ostrzegam ze moze byc podobnie. Dodatkowo jak sie wlaczy radio e poblizu nadajnika lub odbiornika to praktycznie nie ma szans zeby zadziałało. Ale moze w Sonoff jest lepiej. Pozdrawiam
Łukasz
Podaj proszę nazwę tego chińskiego urządzenia co działa bez zera. Albo jakiś link.
Roman
Witam,
Mam pytanie – jaką wersję ESP macie w swoich Touch z jednym klawiszem ?
Ja posiadam wersję Sonoff T1 R2 (wersja z dwoma przyciskami) oparte na ESP8285 a wydaje mi się że załączony przez autora soft jest skompilowany pod ESP8266. Nie chciałbym na siłę wgrywać bo nie wiem jak się moja płytka zachowa.
pozdrawiam
Roman
Wiele flashowań później udało się. Dla osób posiadających Sonoff T1 R2 Ver 1.0 należy :
– wejście do trybu flash : na podłączonym urządzeniu (sama płytka z ESP) do konwertera USB-TTL wciskamy lewy klawisz dotykowy i jednocześnie krótko wciskamy klawisz reset (ten klawisz na dole pod dotykowymi) – dioda Wifi zgaśnie i będzie się świecić lekko podświetlenie klawiszy. Ten tryb działa tylko jak mamy oryginalny soft itead. Późniejsze flashe robimy ze zwarciem GPIO0 do masy (tutaj mamy rozpiskę jak flashować i gdzie znaleźć GPIO-0 https://github.com/arendst/Sonoff-Tasmota/wiki/Sonoff-T1-UK-and-T1-EU – jest nieco trudniej bo GPIO0 jest na rezystorze smd)
– ja wgrałem flash najnowszy v2.0 – aktualnie to był ESP_Easy_v2.0-20180126_normal_ESP8285_1024.bin do pobrania stąd : https://github.com/letscontrolit/ESPEasy/releases/download/v2.0-20180126/ESPEasy_v2.0-20180126.zip)
– jak mamy wersję 2 guzikową to w zakładce hardware trzeba wyłączyć I2C Interface (oba SDA/SCL dać na – None -) – da to nam dostęp do 2go przekaźnika pod GPIO5
– w sekcji devices robimy jak we wpisie (pierwszy klawisz GPIO0, pierwszy przekaźnik GPIO12) – dla drugiego guzika robimy GPIO-9, dla drugiego przekaźnika GPIO-5
– w sekcji rules dopisujemy regułę dla drugiego, u mnie wygląda to tak :
on button1#state do
if [button1#state]=0
gpio,12,0
if [button1#state]=1
gpio,12,1
endon
on button2#state do
if [button2#state]=0
gpio,5,0
if [button2#state]=1
gpio,5,1
endon
W wersji 2.0 trzeba w zakładce Controllers ustawić IP, port oraz hasło naszego domoticza (i zaznaczyć enabled aby działał). Jest tu nieco inaczej niż w wersji 148.
Ile się namęczyłem aby znaleźć ten GPIO 9 – jak wybrałem nie ten to całość się wieszała i musiałem od nowa flash – poprzedzając komendą -ce aby najpierw wyczyścić flash czyli dwa razy zwierać trzeba GPIO0 aby na czysto wgrać ESPEasy.
pozdrawiam
Romek
Agnieszka Kostrzewa
Super… Dzięki wielkie za opis i pomoc jak sobie z tym poradzic. Pozdrawiam
Przemek
Witam działa poprawnie.Mam pytanie nie wiem czemu ale nie pokazuję mi stanu przekaźnika w domoticzu,kiedy zostanie włączony fizycznym włącznikiem.
Marek
Witam, czy te włączniki w wersji dual (podwójne) będą działać z espeasy? Pytam ponieważ wiem że sonoff dual nie działa.
Przemek
a co zrobić ja będą 2 przyciski w włączniku bo taki potrzebuje.
Dawid
Witam,
mam dla Was ogromną prośbę, chodzi o to jak działa ten włącznik bez internetu, czyli np mam w domu włączone światło i nagle wyłączają mi internet, czy w takiej sytuacji sam panel dotykowy będzie działał i da się światło wyłączyć?
Agnieszka Kostrzewa
Witam. W moim przypadku bez internetu w ogole nie dxiala:( Moze mam zle skonfiguriwane… Moze ktos pomoze? 🙂
Artur
Witam, trochę odświeżę temat. Czy ktoś się orientuje co siedzi w Sonoff 2 3 4 przyciskowych? Czy jest tam ESP8266 i można wgrać ESPEasy? Przymierzam się to zakupu ale nie wiem czy to będzie działało.
Roman
Spójrz na mój komentarz. Ja odpalałem wersję 2 przyciskową.
Artur
Mam pytanie czy ktoś orientuje się co to za układ koło ESP8285. Chcę zrobić wielozadaniowość przycisku ale ten układ mnie blokuje, działa na zasadzie włącznika a ja potrzebuję zasadę działania przycisku
Arek
Może napisz dokładnie co chcesz zrobić ? Bo stwierdzenie „wielozadaniowość” jest nic nie mówiąca . A i jak masz na myśli jakiś element to poprostu zrób zdjęcie i pokaż.
Arkadiusz
Ja wczoraj zrobiłem tak z sonoffem ze na stałe jest podświetlany punkt gdzie jest dotyk i do tego pulsuje światłem i wpiąłem jeszcze w niego ds18b20 🙂 a co niech temperatura tez będzie 😉
https://drive.google.com/open?id=1b2-ztBZdjZGa6yc2GhP25qdvGeBGVRhj
Arkadiusz
Ja przerobiłem sonoff touch w sposób następujący:
Podświetlenie ikonki (gdzie jest dotyk) opcją PWM (pulsuje światełko) oraz dodanie ds18b20 co by temperaturę otoczenia też pobierało 🙂
https://drive.google.com/open?id=1b2-ztBZdjZGa6yc2GhP25qdvGeBGVRhj
Artur
A czy ktoś ma problem z SonOff taki że po dotknięciu sonoff się wzbudza (przełącza się samoczynnie). Mam 3 szt i to samo na wszystkich dwa są z innego źródła. I jeszcze jedno różnie działają na dotyk raz po lekkim dotknięciu szkła przełącza a nieraz trzeba przydusić mocniej żeby się przełączył a czasami działa po po jakimś czasie.
Agnieszka Kostrzewa
Mam niestety identycznie… Ma ktoś pomysł żeby to zmienić?
Arkadiusz
Mam 4 szt. I wyglada to następująco . Dotyk działa …. No średnio ale to według mnie problem samego esp8285. Jak podłączyłem do niego ds18b20 to tez co jakiś czas gubi odczyt i powraca , częstotliwość średnio co 15 min. O ile odczyt temp nie jest istotny żeby przez pare sekund nie było odczytu o tyle dotyk czasem jest męczący . Po ponad roku używania jednego sonoffa nauczyłem się ze najlepiej i w 100% powtarzalne , to przejechanie palcem po dotyku jak w telefonie pionowo 🙂 zawsze reaguje . Obecnie zaprojektowana mam już płytkę mieszcząca się do sonoffa ale z esp8266 . Czekam na dotyk z alii jeżeli przyjdzie to przetestuje. Jak moje przypuszczenia się potwierdza to dam Wam znać 🙂
Szybki946
Witam wszystkich miałem wgrane ESP EASY działa,ale jak się wciśnie przycisk fizyczny to strasznie wolno program włącza.Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wgrać Tasmota, nie trzeba pisać reguł.po prostu wygrywasz ustawiasz jaki to son off i już działa.
Agnieszka Kostrzewa
Dzieki za info. Muszę to sprawdzić
Piotr
Dzień dobry.
Mam takie pytanie może trochę laikowa 😉
Jeżeli mam rasbery pi które ma wifi gdzie mam wgranego domoticza i taki Sonoff Touch to czy mogę po prostu sparować je przez wifi bez espeasy? Nie jest to dla mnie logiczne ciągnąć dodatkowy kabelek tylko po to by podłączyć się do GIPO jak oba mają wifi. Jest to może nie możliwe dlatego pytam 🙂
Agnieszka Kostrzewa
Z tego co wiem to niestety nie jest to możliwe. Sonoff ma swoje własne wewnętrzne oprogramowanie które nie współpracuje natywnie z Domoticz
xury
Hej czy ktoś może wie czy nowe wersje jak Sonoff T2 można flashować alternatywnymi firmware?
Nigdzie nie mogę znaleźć info czy się da tak samo jak wersję T1?
Tomek
Dzień dobry.
Za wszelka cene chciałem skonfigurować ESP Easy na tym Sonoffie, niestety po długich bojach w końcu się poddałem i zainstalowałem Tasmote. Tak jak napisał ktoś wcześniej, działa ona w tym wypadku prościej, bez żadnych reguł i po minimalnej konfiguracji, która polega na wybraniu odpowiedniego modelu przełącznika i podaniu właściwego IDXa.
Ja jednak Tasmoty nie lubię 🙂 i dlatego piszę, może coś doradzisz i jednak będę mógł wywalić Tasmotę.
Po skonfigurowaniu ESP jak w tym wpisie wszystko działa ok. Jedyny, ale ważny dla mnie problem to rozjeżdżające się stany buttona i przekaźnika po wykonaniu jakiejkolwiek akcji od strony Domoticza- np: włączam światło przyciskiem, ale wyłączam Domoticzem, w tym momencie przekaźnik jest na 0, ale przycisk pozostaje w stanie 1. W efekcie, aby znowu włączyć światło przyciskiem, muszę go pacnąć 2 razy. Da się to w jakiś prosty sposób rozwiązać?