Uroki Szklarskiej Poręby i okolic – co warto zwiedzić

Podczas naszej ostatniej wyprawy do Szklarskiej Poręby zobaczyliśmy kilka fajnych miejsc, które zdecydowanie możemy polecić do odwiedzenia podczas pobytu w okolicach.

Obowiązkowym punktem wycieczki był Wodospad Kamieńczyka. Dziś właśnie o nim trochę opowiemy.

Wodospad Kamieńczyk to najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach, położony na terenie Karkonoskiego Parku Krajobrazowego. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. i spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 m wprost do Wąwozu Kamieńczyka. Za środkową kaskadą znaleźć można jaskinię „Złota Jama”, która częściowo sztucznie wykuta została przez Walończyków, poszukujących kamieni szlachetnych. Tuż przy wodospadzie znajduje się schronisko Kamieńczyk.

Z ciekawostek to tutaj właśnie nakręcono sceny do brytyjskiej produkcji „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”. Dzięki swojemu zagadkowemu klimatowi to właśnie miejsce zostało wybrane przez reżysera Andrew Adamsona.

Legenda głosi, że wodospad powstał z łez siedmiu rusałek, które opłakiwały śmierć jednej z nich zakochanej w Kamieńczyku Broniszu. Rusałka Łabudka, pomimo przestróg sióstr, zakochała się w śmiertelniku i oddała mu cały swój skarb, żeby mógł pomóc swojej biednej, chorej matce. Bronisz odwzajemnił jej uczucie i obiecując powrót, wyruszył z pomocą matce. Łabudka nie mogąc dłużej czekać na ukochanego postanowiła go odszukać, nagle zobaczyła przerażający widok: ciało ukochanego spadające w dół ze skalnego urwiska, który spowodował, że w szoku sama pośliznęła się i spadła tuż obok Bronisza. Siostry Łabudki tak długo opłakiwały los zakochanych, że z ich łez powstał Wodospad Kamieńczyka. [1]

Fot. Łukasz Kostrzewa
Wodospad Kamieńczyka

Niesamowity widok, tajemniczy, wręcz baśniowy klimat tego miejsca, otoczenie zieleni i czyste powietrze zdecydowanie sprzyjają chwilom relaksu i kontemplacji.

Nawet psinka z nadmiaru wrażeń i czystego powietrza zasnęła…:)

Fot. Łukasz Kostrzewa
Śpiąca psinka 🙂
Źródło: [1] http://www.szklarskaporeba.pl/pl/o-szklarskiej-porebie/atrakcje-i-zabytki/196-wodospad-kamienczyka.html

Zostaw Komentarz

*