W tym wpisie będę chciał wyjaśnić jak w systemie Domoticz dodać Plan pomieszczeń (czyli rozkład Waszego mieszkania).
Po pierwsze będziemy musieli utworzyć plan własnego mieszkania (domu) w czym pomocny będzie darmowy program Floorplanner.
Należy zarejestrować się na stronie dzięki czemu będziemy mogli wykonać jeden darmowy projekt, który następnie exportujemy do pdf. Otwieramy plik pdf. Robimy Print screena i w Paincie wycinamy Nasz Plan mieszkania. (Można również wysłać plik jako zdjęcie na wcześniej zdefiniowanego podczas rejestracji maila – niestety rozdzielczość to 640×480 dlatego chyba lepiej zrobić to pierwszą metodą).
Poniżej zdjęć Planu mieszkania, które wykonałem w programie Floorplanner.

Następnie zdjęcie to musimy przekopiować do odpowiedniego katalogu w naszym raspberry: domoticz/www/images/floorplans.
Można to zrobić np. za pomocą darmowego programu FileZilla.
Odpalamy program a następnie w lewym górnym rogu klikamy na „Otwórz Menadżera Stron”.
Następnie wpisujemy adres IP Waszego Raspberry. Wpisujemy nazwę użytkownika i hasło do Waszego Raspberry i klikamy OK. Po zalogowaniu przechodzimy do katalogu, o którym pisałem powyżej u wrzucamy tam Nasz stworzony wcześniej plan o rozszerzeniu .jpg.

Następnie w Domoticz przechodzimy do Konfiguracja –> Więcej opcji –> Plany –> Plan pomieszczeń i klikamy przycisk Dodaj gdzie wybieramy Nasz wcześniej przesłany plan.

Następnie należy przejść do Konfiguracja –> Więcej ustawień –> Plany –> Plany pokoju gdzie za pomocą przycisku „Dodaj Plan” w prawym górnym rogu dodajemy wszystkie pomieszczenia w Waszym mieszkaniu jakie chcecie uwzględnić na planie.
Gdy już dodacie pomieszczenie należy je zaznaczyć i na samym dole strony wybieramy Urządzenia jakie znajduje się w danym pomieszczeniu i klikamy przycisk „Dodaj”. Postępujemy tak dla Wszystkich pomieszczeń w Waszym mieszkaniu.

Ponownie wracamy do Konfiguracja –> Więcej ustawień –> Plany –>Plan pomieszczeń.
Zaznaczamy Nasz plan na samej górze. Powinien pojawić się Wasz plan. Następnie za pomocą przycisku „Dodaj” dodajemy wszystkie wcześniej utworzone pomieszczenia gdzie każde z nich kolejno zaznaczamy i za pomocą myszki rysujemy granice każdego z pomieszczeń za pomocą czerwonych linii i na koniec naciskamy przycisk „Aktualizuj”. Linie graniczne pomieszczeń nie mogą się przecinać.
Należy również dla każdego z pomieszczeń rozmieścić wizerunki czujników w odpowiednich miejscach.
Następnie przechodzimy do Planu pomieszczeń gdzie powinniście zobaczyć wizualizację całego mieszkania ze wszystkimi czujnikami, którymi możecie z tego poziomu sterować. Po kliknięciu muszką na obszar jednego z pomieszczeń widok powinien się przybliżyć.

W ten oto sposób udało powinniście mieć już gotowy Plan pomieszczeń całego Waszego mieszkania!
9 Odpowiedzi
wojtek
Witam serdecznie
Bardzo gratuluję trafnego prowadzenia poradnika jestem początkujący w temacie domoticza ale temat bardzo mnie zaciekawił .
Mam pytanie zainstalowałem domoticza na malinie i teraz mam w zasięgu sieci 3 urządzenia laptop tablet z androidem i telefon z androidem. Jeśli zmieniam pozycje przycisku na tablecie na kompie z windowsem również nanoszą się zmiany ale dopiero po ok. 8 -10 sekundach
Jeśli dokonuję zmian na kompie na tablecie zmiany nanoszą się dopiero po zmianie strony lub odświeżeniu . Kiedyś robiłem coś na OpenHab i tam działało to praktycznie na bieżąco .
Czy jest Ci znany taki problem czy to normalne . Pozdrawiam Wojtek
Łukasz Kostrzewa
Witam Serdecznie
Dziękuję za miłe słowa.
8-10 s to za długo. U mnie też występują opóźnienia ale 2-5s. Nie wiem co można na to poradzić. Gdzieś czytałem, że niektórzy mieli problemy po aktualizacje do najnowszej wersji Domoticz (ja używam sprzed kilku miesięcy).
Może warto na nowo postawić cały system. Ciężko mi będzie Panu pomóc:(
Jak uda się rozwiązać problem…proszę dać znać…przyda się ta informacja dla innych użytkowników.
Pozdrawiam i życzę powodzenia
Paweł
Witam. Jak to się ma do domów wielopiętrowych, czy da się jakoś sprawnie obsługiwać rzuty z czterech pięter z poziomu Domoticza?
Nie mam jak tego teraz przetestować (delegacja) a ciekawość mnie zżera 🙂 Może ktoś testował wielopoziomowy plan pomieszczeń w Domoticzu? Da się to ogarnąć?
Pozdrawiam
Łukasz Kostrzewa
Witam
Szczerze powiem, że nie testowałem.
Wydaje mi się, że trzeba by rozrysować na jednym rysunku te kilka pięter i wrzucić je jako jedno zdjęcie.
Jeżeli ktoś wie czy da się to zrobić inaczej bardzo proszę o info.
Pozdrawiam
Gość
Witam,
Jest jeszcze inne rozwiązanie, tworzymy oddzielne obrazy i plany dla każdej kondygnacji, a następnie konkretne pomieszczenia.
Pomiędzy kondygnacjami przełączamy się strzałkami (prawo i lewo).
Sprawdzone na ver 3.8087
Pozdrawiam
Łukasz Kostrzewa
Wielkie dzięki za info
Nie wiedziałem, że jest taka możliwość.
Pozdrawiam
Spajdi
Witam
Cały poradnik jak i blog super przejrzyście napisany – można pogratulować bo dawno tak fajnego i interesującego bloga nie czytałem. Dzięki Wam laicy mogą śmiało myśleć o Home Automation 🙂 Super sprawa. Jeszcze raz dzieki wielkie!
Łukasz Kostrzewa
Witam
Bardzo dziękuję za miłe słowa. Staram się jak mogę żeby w wolnej chwili pomóc takim samym „świrom” jak ja, którzy chcieliby zrobić coś fajnego w miarę małym kosztem.
Pozdrawiam Serdecznie
Paullen
Witam. mam problem z przesuwaniem obiektów po dodaniu pomieszczeń. Utworzyłam plan piętra oraz 4 pomieszczenia, dodałam je na moim planie, ale tylko w jednym z nich byłam w stanie przsunąć je do miejsca, w którym chce żeby się znajdowały. W reszcie przypadków nie dają się przesunąć. Wie ktś moż edlaczego?