Retinol, czyli zwyczajowo nazywana witamina A, to jeden z najskuteczniejszych składników stosowanych w kosmetyce, który znakomicie oddziałuje na skórę twarzy. Właściwości odmładzające, przeciwzmarszczkowe, ale również walczące z trądzikiem, czynią z retinolu istny cud w słoiku. Kiedy jednak wybierzemy go niewłaściwie, może okazać się, że nasza skóra na niego nie odpowiada. Zrozumieć, jaki retinol wybrać dla swojego typu cery, to podstawowe zadanie każdej osoby, która chce skorzystać z jego niepowtarzalnych właściwości. Zapraszam do lektury tego artykułu, który pomoże Ci to zrozumieć.
Zobacz też: Z czym nie łączyć retinolu? Zasady stosowania
Rozpoznawanie typu cery – pierwszy krok do wyboru retinolu
Każda skóra jest inna i wymaga innego podejścia w pielęgnacji. Sposób, w jaki nasza skóra reaguje na różne składniki, zależy w dużej mierze od naszej genetyki, a także od czynników zewnętrznych, takich jak dieta, ekspozycja na słońce czy stres. Najważniejszy jest tutaj podział na skórę suchą, normalną, tłustą i mieszaną. Każdy z tych typów skóry ma swoje unikalne cechy, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze retinolu.
- Skóra sucha wymaga szczególnego nawilżenia i ochrony przed utratą wody. Retinol o działaniu nawilżającym z bardzo wysokim stężeniem jest tu najbardziej wskazany.
- Skóra normalna z reguły dobrze toleruje większość składników, więc można na niej stosować retinol o normalnym stężeniu.
- Skóra tłusta produkuje nadmiar sebum, co często skutkuje powstawaniem trądziku. Retinol o działaniu antybakteryjnym i seboregulującym będzie dla niej najodpowiedniejszy.
- Skóra mieszana zasługuje na specjalne traktowanie. Delikatne obszary wymagają nawilżenia, podczas gdy tłuste strefy potrzebują składników regulujących wydzielanie sebum. Dla tego typu cery dobrze sprawdzi się retinol stosowany tylko w suchych obszarach cery.
Jak działają różne rodzaje retinolu na różne typy cery?
Na rynku dostępne są różne formy retinolu, które mają rożne działanie na skórę. Często na opakowaniu produktu możemy zobaczyć sformułowanie „retinoidy”, które odnosi się do całej rodziny związków chemicznych pochodzących z witaminy A.
Na skórę tłustą i mieszaną najlepiej sprawdzą się retinoidy o silnym działaniu seboregulującym i antybakteryjnym, takie jak adapalen (znany także jako Differin) czy tazaroten. Retinol oraz retinaldyhyd to dobre rozwiązanie dla skóry normalnej i suchej, ponieważ mają działanie nawilżające, ale nie są tak agresywne jak wyżej wymienione retinoidy. Estery retinolu, takie jak palmitat retinylu, są najłagodniejsze i najbezpieczniejsze, dzięki czemu mogą być stosowane nawet na wrażliwą skórę i w delikatnych obszarach, takich jak okolice oczu.
Sprawdź też: Wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym